Škody po tornádu na Moravě zatím dosáhly 15 miliard. Vláda schválila pomoc pro zasažené oblasti
- Tornádo na Moravě dosáhlo čtvrtého z pěti bodů Fujitovy stupnice. České televizi to v pondělí řekl Martin Setvák z Českého hydrometeorologického ústavu.
- Škoda v obcích na Břeclavsku a Hodonínsku se dosud vyšplhala na 15 miliard korun, řekl hejtmanův náměstek Jan Zámečník (KDU-ČSL).
- Lidé ze zasažených oblastí budou moci získat dotaci na obnovu bydlení až dva miliony korun a další tři miliony formou zvýhodněného úvěru, schválila vláda.
- Stát podnikatelům uhradí 80 až 100 procent výdajů na pořízení nového majetku. Maximální výše podpory bude jeden milion korun. Podniky budou moci navíc získat bezúročnou půjčku až 45 milionů. Ministerstvo zemědělství pošle zemědělcům, potravinářům či lesníkům poškozených tornádem až 1,5 miliardy korun.
- V Mikulčicích by v úterý měly začít první demolice domů poškozených čtvrtečním tornádem, sdělila starostka Marta Otáhalová. Ve všech postižených obcích v pondělí pokračoval úklid sutin i zajišťování střech provizorními plachtami, někdo už mohl začít i s pokrýváním.
V Mikulčicích v pondělí pracovali na přípravě domů k demolici. „Jsou hotové demoliční výměry, odpojovaly se vodoměry a plynoměry. Domů k demolici přibylo, včera (v neděli) jich bylo 30, dnes statik odhalil dalších 10 domů a u tří požádali lidé ještě o prověření. Domy, které jsou od statika potvrzené jako neobyvatelné, si bereme na starost, tam demolici zajistíme. S demolicemi se začne zítra (v úterý),“ řekla starostka Otáhalová.
Zásah na Moravě pro mě byl psychicky náročnější než v Bejrútu, říká hasič ze speciálního týmu
Číst článek
Hlavní ulice v Mikulčicích je odklizená a všechny domy mají zajištěné střechy plachtami. Někteří lidé už začínají i s pokrýváním střech. Do obce navezly dva kamiony tašky i další stavební materiál.
Úklid suti i polámaných stromů pokračoval v průběhu dneška také v hodonínské části Bažantnice a ve čtvrti Pánov, kde by mělo jít k zemi sedm domů. „Pokud vím, za všech pět oblastí nakonec těch budov bude víc než stovka, ukazuje se to postupně, jak statici procházejí všechny budovy,“ podotkl místostarosta Hodonína Petr Buráň.
V pondělí se uklízelo zejména dřevo z polámaných stromů a dokončovalo se zajištění střech plachtami, meteorologové na úterý předpovídají další bouřky.
V Moravské Nové Vsi prohlídky budov statiky zatím stále pokračují, v úterý by měl být jistý počet domů určených k demolici. „Úředníci z města a kraje vydávají rozhodnutí a vydávají i potvrzení pro pojišťovny. Většina pojišťoven tady má stánek, takže lidé si rovnou mohou všechno vyřídit. Zítra (v úterý) by energetici měli začít obnovovat vysoké napětí,“ uvedl starosta Moravské Nové Vsi Marek Košut.
Dosud nezdokumentované tornádo
Meteorologové si zpočátku u tornáda na jihu Moravy nebyli jistí, zda ho zařadit do třetí nebo vyšší kategorie z pěti bodů Fujitovy stupnice, která slouží k hodnocení rotujícího větru.
Fujitova stupnice
- F0 - Škody na komínech, větvích stromů a vyvrácení mělce kořenících dřevin. Vítr v nárazech: do 119 km/h.
- F1 - Strhává střešní krytinu, posune prefabrikované domy či sfoukne auta ze silnice. Vítr v nárazech: 120 až 180 km/h.
- F2 - Strhává střechy, převrací vagóny a dodávky, zdvihá auta ze země a vyvrací velké stromy. Vítr v nárazech: 180 až 250 km/h.
- F3 - Strhává střechy a zdi domů, převrací vlaky, zvedá auta ze země, vyvrátí většinu stromů v lesích. Vítr v nárazech: 250 až 330 km/h.
- F4 - Zboří dobře postavené domy a ty se slabšími základy odfoukne pryč, stejně jako automobily. Vítr v nárazech: 330 až 420 km/h.
- F5 - Třísekundové nárazy větru o síle přes 420 km/h, které i pevné domy dokážou vyrvat ze základů. Automobily odhazuje do stometrové vzdálenosti a je schopné servat kůru ze stromů. Dokáže srovnat se zemí nebo odnést pryč i bytelně postavené budovy.
Žádné silnější než F3 totiž dosud v Česku nezdokumentovali. Podle Martina Setváka z Českého hydrometeorologického ústavu už je ale nyní jisté, že dosáhlo kategorie F4.
Tornádo ve druhé nejničivější kategorii dokáže zbořit dobře postavené domy a ty se slabšími základy odfoukne pryč, stejně jako automobily. Vítr dosahuje v nárazech 330 až 420 km/h.
Energetici na jihu Moravy mezitím obnovili dodávky proudu do většiny domácností na Břeclavsku a Hodonínsku. Bez elektřiny bylo po čtvrteční katastrofě 70 tisíc domácností, teď jich zbývá 2000.
„Evidujeme ještě 2000 odběratelů bez dodávek elektrické energie. Týká se to výhradně oblasti mezi Hodonínem a Břeclaví a nejpostiženějších obcí,“ uvedl pro Radiožurnál mluvčí distribuční společnosti ED.G Roman Šperňák.
V Hruškách jde podle mluvčí energetiků Martiny Slavíkové o 50 domácností, v Lužici okolo 500. Mezi nejpostiženějšími obcemi jsou také Mikulčice a Moravská Nová Ves. Obnova může podle Šperňáka trvat dny nebo týdny. Energetici musí postavit provizorní vedení, později úplně nové vedení.
Státní pomoc Moravě
Lidé z oblastí zasažených tornádem budou moci podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) získat dotaci na obnovu bydlení až dva miliony korun a další tři miliony korun formou zvýhodněného úvěru. Nový program ministerstva pro místní rozvoj schválila v pondělí vláda.
Pomoc nelze čerpat na úhradu nákladů pokrytých z pojištění, jinak hrazených státem nebo z veřejné sbírky. Čerpání podpory musí příjemce zahájit do jednoho roku od uzavření poslední smlouvy o jejím poskytnutí.
SHRNUTÍ: Miliardové škody, ale i vlna solidarity. Jižní Morava se už třetí den vzpamatovává z tornáda
Číst článek
Úroková sazba úvěru činí jedno procento, sjednaná doba splatnosti nesmí překročit 25 let. Na žádost příjemce lze odložit zahájení splácení až o půl roku. Státní fond podpory investic zároveň umožní přerušení splácení v případě narození dítěte či ztráty zaměstnání. Po dobu přerušení splácen činí úroková sazba 0,5 procenta. Celková doba splácení včetně přerušení nesmí být delší než 30 let.
Stát navíc podnikatelům v oblastech zasažených tornádem podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) uhradí 80 až 100 procent výdajů na pořízení nového majetku.
Maximální výše podpory činí jeden milion korun. Podniky také budou moci získat bezúročnou půjčku až 45 milionů korun.
Podnikatel, který je pojištěn na živelní pohromy dostane peníze od pojišťovny a pořídí nový majetek. Dotace z programu Pomoc po tornádu se bude rovnat rozdílu mezi plněním pojišťovny a cenou nově pořízeného majetku. Podnikatel, který není proti živelním pohromám pojištěn, dostane pomoc ve výši 80 procent ceny nově pořízeného majetku.
Ministerstvo zemědělství podpoří zemědělce, potravináře nebo lesníky poškozené tornádem až 1,5 miliardy korun, podle výše skutečných škod. Vláda v pondělí návrh schválila. Stejná suma je ministerským odhadem škod.
Sbírky pro Moravu
Lidé již do sbírek na pomoc zasaženým lidem a obcím poslali přes 700 milionů korun. Nejvíce peněz, přes 172 milionů, zatím vybrala Diecézní charita Brno. Jednu ze sbírek spustil také Český rozhlas.
Lidská síla, materiál, ubytování. Český rozhlas spustí databázi přání pro oblasti zasažené tornádem
Číst článek
Kompletní škoda v obcích na Břeclavsku a Hodonínsku zasažených bouřemi se zatím dostala na 15 miliard korun. Novinářům to v pondělí po jednání krizového štábu kraje v Podivíně řekl hejtmanův náměstek Jan Zámečník (KDU-ČSL).
Částka obsahuje škodu na majetku kraje a obcí, ale i na majetku lidí. Podle Zámečníka však není konečná a bude stoupat.
Na Břeclavsku a Hodonínsku bouře poničila zhruba 1200 domů. Většina z nich přišla minimálně o střechu. Statici určili k demolici kolem 70 domů. Přesnější údaje o škodách by měly být podle hasičů známy během úterý. Šest lidí při neštěstí zemřelo, desítky byly zraněny.