„Jako doktor práv odešel mezi ty poslední nejchudší, mezi uklízečky, romské kopáče a pracovníky v hutích na Kladně. A tam žil svůj těžký, ale bohatý život,“ říká o Hrabalovi literární historik.
„Napsat knihu vyžaduje strašně moc odhodlání a sebeobětování. Naše literární kultura má navíc tendenci být snobská,“ upozorňuje Marek Torčík, autor románu Rozložíš paměť.
„Když jsem šla po promítání na toaletu, tak se mě lidé jako by stranili, ustupovali do různých rohů a říkali: Paní Simono, my bychom vás doma nechtěli,“ shrnuje Peková reakce na svou matku Valerii.
„Byl to byl malíř, který od počátku své kariéry vzdoroval veškerým profesním, i osobním a společenským konvencím,“ říká kurátorka. Brandlův život se zrcadlí i v jeho autoportrétech, na kterých stárne.
V Pardubicích byly otevřeny Winternitzovy automatické mlýny. „Areál v tuto chvíli ještě není dodělaný a potřebuje douzavřít,“ řekl pro Český rozhlas architekt Ondřej Teplý.
Stále častěji se řeší soužití turistů s místními obyvateli. Na jedné straně turismus přináší do dané destinace profit a nové kulturní možnosti, na druhou stranu na sebe váže množství negativních jevů.