Na pražské Kampě je zakázán průjezd cyklistům a vozítkům segway. Kvůli stížnostem chodců
Dvoukolová vozítka segway dostala v Praze první stopku. Kampa je pro ně uzavřená. Kvůli stížnostem na bezpečnost chodců nechala technická správa komunikací na podnět Prahy 1 instalovat novou značku zakazující jízdu i cyklistům. Je to jen pár dnů, co se stala první dopravní nehoda segwaye a chodkyně
V Praze chodkyně srazila ze segwaye turistku. Nic se jí nestalo, takže to policie neřešila. Píše o tom Mladá Fronta Dnes.
Jenže o segwaye se vedou boje. Přesněji o to, jestli budou moci dál jezdit po chodnících stejně jako chodci, nebo budou muset na silnice.
V Praze se řeší konflikt mezi chodci a firmami, které půjčují vozítka segway , podrobnosti zjišťovala redaktorka Blanka Černá.
Jeden ze zahraničních turistů, který si jízdu na segway užíval v centru Prahy, umístil pak na internet video. Kličkuje mezi lidmi na Staroměstském náměstí.
Přiznává, že to je dobrá věc hlavně pro propagaci města. Ale má to i svá rizika. „Je to fajn, pokud někoho nezabiješ,“ říká turista doslova.
Chystá se nový zákon, ve kterém ministerstvo dopravy navrhuje zařadit segwaye mezi chodce. Podle radnice Prahy 1 jsou ale vozítka na chodnících nebezpečná a proto úřad lobuje za změnu zákona.
„Není to o nějakém boji proti tomuto vozítku, není to o plošném zákazu těchto vozítek, ale je potřeba zajistit klidný pohyb,“ vysvětluje místostarosta Daniel Hodek z ČSSD.
V evropských městech platí pro segweye předpisy jako pro jízdní kola nebo jako pro mopedy. Například ve Vídni platí stejné předpisy jako pro cyklisty. V Norimberku jako pro mopedy.
V Amsterdamu navíc mohou jen na cyklostezky. V Londýně zase mohou jen na soukromé pozemky, na veřejných komunikacích mají zákaz.