Zbývá poslední týden na vrácení padesátníků a papírových dvacetikorun
Na výměnu padesátníků a papírových dvacetikorun mají Češi poslední týden. Pobočky České národní banky je přijímají už jen do příštího pátku. Mezi lidmi je přitom podle oficiálních údajů těchto mincí a bankovek ještě za víc než čtvrt miliardy korun.
Kdo si je nestihne vyměnit, zůstane mu doma jen bezcenná památka. Odborníci na stará platidla totiž tvrdí, že ani mezi sběrateli tyto peníze na ceně nikdy příliš nezískají.
Padesátihaléřové mince stáhla ČNB kvůli tomu, že pro příliš malou nominální hodnotu neplnily funkci oběživa. U dvacetikorun s vyobrazením Přemysla Otakara II. zase banka upřednostnila kovové provedení. Mince mají totiž mnohem delší životnost.
Krátící se čas na výměnu mincí i bankovek připomněli reportéři Filip Titlbach a Jaroslav Gavenda
„Dvacetikorunové bankovky budou stejně jako ostatní bankovky standardně rozřezány a zpracovány na takzvanou bankovkovou drť. U padesátihaléřů budeme čekat na ukončení možnosti jejich výměny a poté budou prodány jako hliník,“ popisuje tisková mluvčí České národní banky Kateřina Bartůšková.
Pokud by si chtěl někdo nechat mince nebo bankovky doma s tím, že získají na ceně, bude podle odborníků zklamaný.
Například numismatik František Křesťan ze společnosti Aurea tvrdí, že padesátníky ani dvacetikorunové bankovky nikdy nezískají větší sběratelskou hodnotu. Koluje jich mezi lidmi stále velké množství. A ani stáří peněz podle něj nezaručuje jejich vzácnost.
O výměně papírových 20korun a padesátníků mluvil v Ranním interview Lubomír Lízal z bankovní rady ČNB
„I mince, které jsou ne dvacet, padesát, sto let, ale třeba dva tisíce let staré, pokud jich bylo vyraženo veliké množství, jsou běžné a nejsou drahé, i když je to mince třeba ze třetího nebo ze čtvrtého století. To znamená, že i antickou minci si můžete prostě koupit třeba za padesát korun,“ upozorňuje.
Padesátníků je v oběhu stále více než 360 milionů, tedy zhruba 36 mincí na jednoho člověka. Papírových dvacetikorun je pak v oběhu více než pět milionů kusů.
Farníci sbírali prošlé či poškozené mince a bankovky. Na kostel tak získali dva miliony
Číst článek
O tom, že by v dohledné době skončila platnost nějakých dalších mincí nebo bankovek, ČNB podle člena její bankovní rady Lubomíra Lízala neuvažuje.
„V současné době máme tu situaci nastavenou tak, že jak bankovky, tak mince odpovídají tomu, co bychom očekávali od oběživa, to znamená, že skutečně obíhají mezi obyvatelstvem,“ řekl Radiožurnálu.