Britský soud zprostil Brooksovou obvinění v kauze odposlechů, Coulsona uznal vinným
Někdejší šéfka mediálního koncernu News International Rebeka Brooksová vyvázla z případu ilegálních odposlechů bez trestu. Soud v Londýně ji všech čtyř obvinění zprostil. Naopak Andyho Coulsona, někdejšího mluvčího premiéra Davida Camerona a bývalého šéfredaktora bulváru News of the World, soud uznal vinným.
Bývalý blízký spolupracovník Davida Camerona přijal verdikt o vině klidně, zatímco pravou ruku Ruperta Murdocha Brooksovou přemohly emoce. Porota na konci osmiměsíčního maratonského procesu uvěřila její verzi, že nevěděla o ilegálních praktikách bulvárních listů Sun a News of the World.
Jejich reportéři a najatí soukromí detektivové odposlouchávali mobilní telefony a hlasové schránky známých politiků, celebrit i členů královské rodiny, včetně princů Williama a Harryho.
Brooksová i Coulson popřeli vinu v hlavním bodě obžaloby, tedy spiknutí s cílem odposlouchávat mobilní telefony.
Jenže Coulson na rozdíl od Brooksové přiznal, že už v roce 2004 vyslechl nahrávku z hlasové schránky tehdejšího ministra vnitra Davida Blunketta. Navíc v roce 2007 rezignoval v okamžiku, kdy se jeden z jeho reportérů přiznal k odposlouchávání telefonů.
Coulson se tedy zdál být v mnohem těsnějším kontaktu se svými reportéry, a porota mu proto neuvěřila, že netušil o běžné praxi kolem ilegálních odposlechů.
Osvobození Brooksové se považuje za zklamání pro policii a státní zastupitelství. Jistým překvapením je, že soud Brooksovou zprostil viny v jiném bodě obžaloby, a sice ohledně maření výkonu spravedlnosti. Považovalo se totiž za dostatečně zmapované, že manipulovala s počítači a archivními materiály.
Premiér se veřejně omluvil
Coulson byl šéfem komunikace Konzervativní strany a poté krátce i mluvčím premiéra Camerona. Ten už asi hodinu po vynesení rozsudku vystoupil s veřejným prohlášením.
Jasně a bezpodmínečně se omluvil za angažování Andyho Coulsona coby šéfa vládní komunikace. Cameron prý uvěřil jeho tvrzení, že nevěděl o ilegálních odposleších. Premiér také prohlásil, že byla chyba dát tomuto člověku druhou šanci.
Guardian si v této souvislosti klade otázku, jak mohl Coulson získat nejpřísnější bezpečnostní prověrku, když se od roku 2007 vědělo, že je zapojen do skandálu s odposlechy.
Rozplétání nitek největšího mediálního skandálu v moderní britské historii trvalo tři roky a stálo desítky milionů liber.
Kvůli kauze přišlo vyšetřování Levesonovy komise, která zkoumala poměry v britských médiích a vazby médií na politiky, vydala se doporučení ohledně dohledu nad sdělovacími prostředky a na podzim by měla začít fungovat Nezávislá organizace pro mediální standardy.
Obecně se také zpřísnila editorská politika, zprůhlednily a omezily se kontakty mezi novináři a politiky. Verdikt by dokonce mohl vést k tomu, že šéfredaktoři a další manažeři ponesou úplnou odpovědnost za práci a metody svých podřízených.