Jablonecká radnice připravuje referendum k hazardu ve městě
Výherní automaty, loterie a další hazardní hry by mohly úplně zmizet z Jablonce nad Nisou. Tamní radnice připravuje na popud petice proti hazardu referendum. Petici sdružení Jablonec bez hazardu podepsala skoro tisícovka lidí. Pokud se k nim v referendu přidají další tisíce, bude mít hazard v Jablonci nulovou toleranci.
V Jablonci nad Nisou je 64 heren. Hodně z nich přímo v centru. Blikající jackpoty, černé výlohy a bary plné hracích automatů vadí stovkám lidí, na petici proti hazardu se jich podepsalo 950.
„Je to tady na každém rohu! To je hrozný. Já měla švagra a ten nedonesl výplatu domů. Je to neštěstí. Když se zavře krám, hned je tam herna, jak jim to vynáší. Opravdu neštěstí, zakažte to, tolik nešťastných lidí z toho,“ vadí Eleonoře Maršíkové.
Referendum si nenechá ujít. „Půjdu, určitě. Jak už jsem ze všeho otrávená, tak na tohle půjdu určitě, protože je to hrozné.“
Autory petice jsou sourozenci Strnadovi - Anna a Jakub. „Procházeli jsme se městem a viděli jsme v centru, že každý třetí barák je herna. Navíc nevypadají moc vábně. Historické budovy mají kvůli nim černé výlohy.“
A to Jakuba a celou jeho rodinu trápí. Také kvůli tomu, že sami si zažili, jaké to je, když gamblertsví propadne blízký člověk.
„Říkali jsme si vlastně čím to, že ve městě sportu se teď rozmohla tolik taková věc, která podle nás většině lidí nepřispívá ničím dobrým.“
Jakub a Annou proto poslali po městě petici a spojili se s dalšími městy, ve kterých se také proti hernám bojuje. „Naše sdružení spolupracuje i s celorepublikovým sdružením Občané bez hazardu, takže jsme se zapojili v podstatě takhle celorepublikově,“ říká Anna Strnadová.
Rozhodnout chtějí před volbami
Jablonec už v roce 2011 přijal vyhlášku, která zakazuje od ledna roku 2015 hazard ve městě, ale autoři a signatáři petice se bojí, že po komunálních volbách může být všechno jinak. Stejného názoru jsou i někteří zastupitelé, kteří oslovili primátora Petra Beitla z ODS, aby připravil referendum.
„Nyní vznesli další zastupitelé jakýsi podnět k tomu, aby se tento institut posílil, aby se posunul přes volební období, k novému zastupitelstvu, tím, že by bylo ještě vyhlášené referendum, které by v podstatě k tomu pásku na kalhotách přidalo ještě kšandy, když to tak řeknu úplně lidově a pochopitelně.“
Termín a organizaci referenda musejí odhlasovat zastupitelé na svém nejbližším zasedání, příští týden ve čtvrtek. Aby byly jeho výsledky platné, musí přijít podle zákona určitá část lidí, připomíná tajemník jabloneckého magistrátu Marek Řeháček.
Referendum v číslech
„Aby bylo referendum vůbec platné, musí k němu přijít minimálně 35 % oprávněných voličů, kterých je v Jablonci zhruba 35 tisíc, z nich musí být pro 50% a musí to být zároveň pro jednu z odpovědí 25% z celkového počtu oprávněných voličů, čili v Jabloni zhruba necelých 9 tisíc lidí.“
Referendum by se mělo konat nejpravděpodobněji na podzim, možná v rámci komunálních voleb.