Pražský maraton vyhrál Keňan Terer, za rekordem zaostal

Ve dvacátém ročníku Pražského maratonu zvítězil Keňan Patrick Kypyegon Terer. Vylepšil tak své třetí místo z loňského ročníku a časem 2:08,07 zaostal o dvě a půl minuty za traťovým rekordem.

Patrick Terer po loňském třetím místě vyhrál 20. ročník Pražského maratonu

Patrick Terer po loňském třetím místě vyhrál 20. ročník Pražského maratonu | Zdroj: ČTK

Hned na začátku maratonu se oddělila skupina afrických běžců, byl v ní i Nicholas Kemboi, keňský rodák, který ale reprezentuje Katar.

Na 30. kilometru závodu opustil vedoucí skupinu poslední vodič, vítěz letošního půlmaratonu Peter Kirui, a odpoutala se dvojice keňských závodníků – Patrick Kipyegon Terer a Evans Kiplagat Chebet.

Před Libeňským mostem nastoupil třiadvacetiletý Terer. Třetí muž loňského závodu se odpoutal svému kolegovi a svůj náskok až do cíle navyšoval. Cílovou pásku na Staroměstském náměstí protrhl v čase 2:08,07.

Pod dvě hodiny a devět minut dostal svůj čas i druhý Chebet. Třetí doběhl Zimbabwan Cutbert Nyasango.

České mistrovství ovládl jednatřicetiletý Petr Pechek v čase 2:21,40. Ve druhé polovině závodu se do čela dotáhl ze zadních pozic a v cíli o osm sekund porazil Víta Pavlištu. Za limitem pro účast na ME v Curychu ale zaostal o tři minuty.

Po dvou hodinách a třiadvaceti minutách doběhla do cíle nejlepší žena, Etiopanka Firehiwot Dadová. Jasně porazila druhou závodnici v cíli, další Etiopanku Fantu Etichaovou.

Pražský maraton:
Muži: 1. Terer 2:08:07, 2. Chebet (oba Keňa) 2:08:17, 3. Nyasango (Zimb.) 2:09:52, 4. Manza 2:12:01, 5. Yego (oba Keňa) 2:12:55, 6. Kemboi (Kat.) 2:13:03, ...13. Pechek 2:21:41, 14. Pavlišta 2:21:49, 15. Homoláč (všichni ČR) 2:22:12.
Ženy: 1. Dadová 2:23:34, 2. Etichaová 2:27:31, 3. Bekereová 2:28:03, 4. Desalegenová 2:31:25, 5. Genemová 2:32:19, 6. Tilahunová (všechny Et.) 2:34:14, ...11. Kriegelová 2:51:04, 13. Kamínková 2:53:50, 15. Havránková (všechny ČR) 2:58:36.