Jeskyně Na Špičáku má další unikát - restaurovanou malbu z 16. století
V jeskyni Na Špičáku na Jesenicku dnes odhalili unikátní malbu z období renesance. Výjev představuje Adoraci Kříže. Na jeho záchraně pracoval v posledních třech letech početný tým odborníků.
Jeskyně Na Špičáku je z pohledu historiků jedinečnou pokladnicí v oblasti střední Evropy. Důkladný desetiletý průzkum odhalil na 4000 historických nápisů a maleb.
Nejcennější z nich je zobrazení Adorace Kříže z 16. století. Artefakt se ale vlivem podzemního klimatu ze skály vytrácel, a proto se vědci pustili do jeho záchrany.
Restaurovanou malbu v jeskyni Na Špičáku si prohlédla reportérka Andrea Švubová
„Malba tady je skoro 500 let, takže pokud náš zásah prodlouží její život o řádově desítky nebo stovky let, tak je velmi úspěšný. A to je i cíl té práce - prodloužit život výzdoby, aby návštěvníci měli pro co sem chodit,“ říká restaurátor Martin Dvořák.
Záchrana maleb začala průzkumem a klimatickým měřením. Až pak nastoupili restaurátoři, kteří v podzemí strávili desítky hodin. Vedle klasických metod vyzkoušeli i současný vědecký hit - nanomateriály.
Podle akademické malířky Dominiky Machačové se zdá, že pigmenty budou v podzemí velmi odolné. „Malba vypadá v daném prostředí, za daného klimatu skutečně dobře, konzistentně. Doufejme, že to vydrží alespoň nějakou dobu,“ přeje si.
Jak dodává Martin Dvořák, záchrana renesanční výzdoby v podzemním labyrintu byla pro oba obrovskou výzvou. „U nás nic takového není, takže i z toho důvodu si myslím, že to je další argument pro to, že je nutné se tomu věnovat a dát tomu tu péči, kterou si malba zaslouží,“ uzavírá restaurátor.
Zvětšit mapu