Zpravodaj ČRo: Kdo kontroluje ukrajinské základny na Krymu? V Jevpatoriji je to záhada
Zelení mužíčci nebo Marťani. Tak se na Krymu říká mužům v uniformách bez jakéhokoli označení. Tyto tajemné bytosti obsazují kasárna, letiště, nemocnice a další objekty ukrajinské armády. Rusko přitom tvrdošíjně odmítá důkazy o tom, že by šlo o jeho vojáky.
Před základnou v Jevpatoriji stojí ruský kamaz bez značek. Kolem něj je asi šest lidí v uniformách Berkutu.
Tyto zvláštní policejní jednotky současná kyjevská vláda rozpustila. Jejich příslušníci se většinou vrátili domů, nebo si hledají práci v cizině - nejčastěji v Rusku, kde jejich zkušeností v boji s demonstranty jistě rádi využijí.
Berkutovci z Krymu se dali do služeb zdejší separatistické proruské vlády. Jejich velitel, jinak docela sympatický a profesionálně vystupující chlapík, je zároveň předsedou krymského svazu veteránů policejních sil.
U vojenské základny v Jevpatoriji na Krymu natáčel zpravodaj ČRo Martin Dorazín
„Naším úkolem je zabránit tomu, aby po městě kolovaly zbraně a aby nedocházelo k provokacím. Hlavně musíme chránit místní obyvatelstvo,“ říká důstojník.
Jeho kolega ve zbrani a se zbraní doufá, že se Krym po nedělním referendu připojí k Rusku. Jinak by tady nezůstal. „Nebudu sloužit vládě, která střílela na mého syna,“ tvrdí.
„Jeho syn se vrátil z Kyjeva zraněný, taky sloužil v Berkutu, takže těmto důvodům rozumím. Já si ale počkám na výsledek referenda. Jestli Krym zůstane součástí Ukrajiny, podřídím se,“ dodává velitel.
O raketové základně v Jevpatorii média psala, že její ukrajinská posádka dostala ultimátum, aby se vzdala zvláštním jednotkám ruské armády. Tady na místě ale nikdo o ničem neví a je tu klid.
Za branou se procházejí manželky důstojníků se psy, kolem základny pobíhají děti a obyvatelé paneláků se trousí domů z práce nebo z nákupu. Záhadou ovšem je, kdo momentálně základnu kontroluje.
„Jsou to představitelé krymské armády, kteří nedávno složili přísahu. Jsou to členové národních družin a z nich vytvořili armádu. Můžete-li k nim přijít, na tom vám nemůžu říci ani ano ani ne. My tady nejsme proto, abychom někomu bránili v pohybu. To se musíte zeptat jich,“ říká jeden z Berkutovců.
Tak se jdeme zeptat. Odpověď je naprosto jasná: Ne, ne a ne.
Celé to vypadá, jakoby ruská armáda formálně základny a letiště předala rodící se krymské armádě. A tyto argumenty určitě brzy uslyšíme. Potíž je v tom, že tato armáda má zatím nanejvýš několik stovek vojáků.
Na dvoře krymské Vojenské správy v Simferopolu včera složilo slavnostní přísahu několik desítek ozbrojenců. A byla to teprve druhá taková slavnost.
„Vojenské síly Krymu jsou opravdu silným útvarem a věřím, že budete důstojnými vojáky krymské země,“ pozdravil novopečené příslušníky novopečené armády premiér Sergej Aksjonov.
V případě vstupu poloostrova do Ruské federace bude ale muset svá vojska zase rychle rozpustit. Moskva asi jen těžko připustí existenci dvou mocných armád na území Ruska.
Zvětšit mapu