Hradecká fakultní nemocnice koupila nový přístroj, stál 14 milionů korun
Hradečtí lékaři začali používat unikátní přístroj, který je prvním svého typu v České republice. Díky němu by lékaři měli být úspěšnější v boji s rakovinou, Alzheimerovou chorobou nebo s předčasnými porody.
Paní Justýna čeká své první dítě. Místo radosti ale prožívá strach. Ve 31. týdnu jí odtekla plodová voda.
Pravděpodobně se zařadí ke zhruba šesti stovkám žen, které každoročně v hradecké nemocnici porodí nedonošené dítě. „Bojím se, protože nevím, co mě čeká,“ svěřuje se Justýna.
Problémy v těhotenství často nastanou nečekaně. „Předčasný porod jsme schopni rozpoznat u pacientky až v okamžiku, kdy má nějaké obtíže,“ říká gynekolog Marian Kacerovský.
To by mohl změnit nový přístroji, takzvaný hmotnostní spektrometr. Na základě rozdílných proteinů v plodové vodě by lékaři mohli ženy s vysokým rizikem předčasného porodu vytipovat už v 16. týdnu těhotenství.
„Pokud budeme jako porodníci vědět, že u pacientky je zvýšené riziko předčasného porodu, je možné sledování těhotenství zintenzivnit,“ říká Kacerovský.
Spektrometr ale pomůže například při léčbě rakoviny tlustého střeva nebo Alzheimerovy choroby, u které lékaři zatím marně hledají příčinu. Jednou z teorií je vliv pesticidů používaných v zemědělství.
„Na zvířecím modelu zjišťujeme, zda pesticid dokáže vyvolávat poškození mozku. Poškození jsou podobná jako v případě Alzheimerovy nemoci. Zkoumáme vliv mezi látkami z vnějšího prostředí a onemocněními mozku,“ vysvětluje vědec centra biomedicínského výzkumu hradecké fakultní nemocnice Daniel Jun.
On i jeho kolegové ale přiznávají, že jde o běh na dlouhou trať. K tomu, aby skutečně našli příčiny nějaké nemoci nebo zjistili, jaká léčba bude nejefektivnější, potřebují provést testy u tisíců různých vzorků.
Proto spolupracují s třiceti podobnými pracovišti po celém světě a analyzují například vzorky ze Švédska.