Vědci odhalili příčiny 'pásmové nemoci'
Dobrá zpráva pro všechny, kdo znají takzvaný jet lag, tedy únavu po přeletu několika časových pásem. Britští vědci přišli věci na kloub - mohou za to takzvané molekulární brzdy.
Proč nám trvá tak dlouho adaptace po přeletu několika časových pásem, zkoumali vědci z univezity v Oxfordu. A zjistili, že rychlému "přeřízení" biologických hodin v lidském těle brání právě tzv. molekulární brzdy. Píše o tom BBC s odkazem na odborný časopis Cell.
Vědci dělali pokusy na myškách - a pokud odborníci těm brzdám zabránili ve spojení, myšky se adaptovaly rychle.
Biologické hodiny fungují u všech savců - a ovlivňují nejen spánek, ale i pocit hladu, náladu a tlak krve. Stěžejní roli má světlo. Vědci se zaměřili na jakési hlavní biologické hodiny v mozku a část DNA zodpovědnou za aktivitu hlavních hodin.
A zjistili, že při přeletu časových pásem se aktivuje množství genů, ale také protein s názvem SIK1 - a to je právě ta "brzda".
Když vědci omezili hladinu tohoto proteinu, myšky se po imaginárním přeletu šesti pásem, což odpovídá letu z Británie do Indie, adaptovaly během jednoho dne.
Poznatky by mohly přinést i praktické využití. Hlavně ve vývoji nových léků. Nejen na syndrom jet lag, ale také třeba pro pacienty se schizofrenií.