Vědci jsou na stopě Higgsova bosonu

Vědcům se pravděpodobně podařilo najít stopy Higgsova bosonu, který dosud existuje jen na papíře. Jde přitom o klíčovou částici, díky které mají další částice hmotnost. Jinak by současné teorie nevysvětlovaly existenci vesmíru.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vědci v ženevském CERNu slaví úspěšný pokus v CMS

Vědci v ženevském CERNu slaví úspěšný pokus v CMS | Zdroj: Reuters

Ředitelé dvou klíčových projektů ATLAS a CMS představili výsledky letošních pokusů na obřím urychlovači na konferenci v ženevském CERNu. Vědci prý zaznamenali signál, který se jen těžko dá vysvětlit jinak, než jako existence Higgsova bosonu.

Takřka přesně odpovídá teoretickým představám a přitom s největší pravděpodobností nejde o náhodu. Možných pozitivních výsledků bylo 80, přitom čistě náhodou by se jich dalo čekat jen 9.

Přehrát

00:00 / 00:00

Experimenty v CERNu popsal v Ozvěnách dne profesor Jiří Chýla z Fyzikálního ústavu ČAV

Vědcům se podařilo zúžit pásmo, ve kterém by se dosud nepolapitelná částice mohla nacházet. Hmotnost Higgsova bosonu by se měla pohybovat mezi 116 a 130 gigaelektronvolty.

Dál už se vylučovací metodou nedostali, protože zachytili signál, který neodpovídá náhodnému šumu. Nejpravděpodobnějším vysvětlením tak je existence částice, přesně podle teoretických předpokladů.

Přestože Higgsův boson dosud nikdo nespatřil, je klíčový pro subatomární fyziku. Vysvětluje totiž, proč mají jiné částice hmotnost. Bez jeho existence by současný model nefungoval a musel by se hledat jiný. Zdá se ale, že vědci jsou velmi blízko historickému průlomu a doufají, že se v následujících letech podaří objev potvrdit.

Obě prezentace se zastavily těsně před konstatováním, že se Higgsův boson podařilo objevit. Na to ale vědci musí ještě počkat, až nashromáždí více výsledků. Bude to buď příští rok, nebo až se urychlovač v CERNu rozběhne v roce 2014 na plný výkon.

Schéma velkého částicového urychlovače (LHC)

Profesor Jiří Chýla z Fyzikálního ústavu ČAV v Ozvěnách dne poznamenal, že pro to, dnes bylo v CERNu ukázáno není vhodné slovo objev. „V oblasti mezi 130násobkem a 115násobkem hmotnosti protonu je jakýsi malý, zajímavý přebytek toho, co pozorujeme, nad tím, co očekáváme.“

Higgsův boson má podle jeho slov důležitou roli v tom, aby používaná teorie byla metematicky konstantní.

Ondřej Bouda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme