Čeští vědci usnadnili výzkum genomu ječmene
Čeští vědci výrazně přispěli k "přečtení" důležitých částí genomu ječmene. To by mohlo znamenat, že v příštích letech bude úroda této obiloviny mnohem lepší. Zprávu dnes otiskly Hospodářské noviny.
„Přečetli jsme informaci o těch částech genomu, které kódují informaci pro syntézu bílkovin a dalších regulačních molekul. Celý genom ještě není přečtený, ale řekl bych, že byla přečtena jeho hlavní část,“ přiblížil výsledky bádání vedoucí českého týmu v mezinárodní skupině, docent Jaroslav Doležel z Ústavu experimentální botaniky Akademie věd.
Docent Jaroslav Doležel popisuje úspěch českých vědců při zkoumání genomu ječmene
Podíl českých vědců na zjištění byl opravdu zásadní. Před několika lety vypracovali metodu, která usnadnila a zpřesnila celou analýzu.
Genom ječmene je totiž velmi složitý a téměř dvakrát větší než genom člověka. Nová metoda nejprve rozdělila genom na menší části, které pak bylo možné jednotlivě číst.
Díky tomu, že se vědcům nakonec podařilo identifikovat většinu genů, bude mnohem snazší hledání těch, které jsou zodpovědné za důležité vlastnosti ječmene. Jedná se například o výnos nebo odolnost proti chorobám a škůdcům.
Cílem vědců nebyla možnost produkovat geneticky upravený ječmen. Soustředili se spíše na vylepšení klasického šlechtění.
„Šlechtitel si může vytipovávat rostlinky už v rané fázi vývoje a tím urychlí, usnadní a zlevní šlechtění,“ vysvětlil Doležel.