Epigenetika mění to, jak genetikové nahlížejí na lidský genom. „Byl tu staletý spor, jestli existuje dědičnost získaných vlastností, nebo jestli jsme tabula rasa,“ popisuje biochemik Konvalinka.
Potenciál úpravy DNA pro léčbu je obrovský, ale otevírá i cestu ke změnám, které by se přenesly i do další generace. Například aby měli potomci určitý vzhled nebo vylepšené vlastnosti.
Genetickou informaci viru umí vědci přečíst na počkání, genom člověka přes noc. Cena přitom výrazně klesá. Při pandemii covidu-19 se sekvenátory dostávají ze špičkových ústavů i do běžných laboratoří.
Bojují proti nim ministerstvo zdravotnictví i sociální sítě. Ty kvůli nim začaly více kontrolovat diskuse a mazat příspěvky. Fake news o koronaviru a očkování se ale dál šíří.
Mezi autory mezinárodní studie patří i slovenský genetik a absolvent Karlovy univerzity Filip Pajpach, který se zaměřil na výzkum evoluce pohlavních chromozomů.
Čeští vědci významně pomohli s přečtením genomu složité vodní řasy. Mezinárodní tým se jí zabýval proto, aby odhalil, jak se zhruba před 500 miliony let odehrál přechod organismů z vody na souš.
Rozpoznat pravý kaviár od pouhé náhražky pomůže metoda vyvinutá českými a japonskými vědci. Identifikovali znaky v genomu vyzy velké, která produkuje nejhodnotnější kaviár.
Jak to, že jediný čajový lístek může mít tolik chutí? To teď poodhalili botanici, kteří prolomili genetický kód čajovníku čínského, z kterého se získává nejstarší a nejoblíbenější povzbudivý nápoj.
Když před deseti lety vědci rozluštili celý lidský genom, bylo to jako když astronaut Neil Amstrong poprvé vstoupil na povrch Měsíce. Badatelé získali kompletní genetický obraz člověka, který ukázal, jak je lidské tělo naprogramováno. Geny prozradily nejen vzájemnou dědičnost mezi lidmi, ale i to, jak ovlivňují vznik vážných nemocí. Rozklíčování informačního kódu pomohlo hlavně v medicíně.
Čeští vědci výrazně přispěli k "přečtení" důležitých částí genomu ječmene. To by mohlo znamenat, že v příštích letech bude úroda této obiloviny mnohem lepší. Zprávu dnes otiskly Hospodářské noviny.
Mezinárodnímu týmu vědců se podařilo rozluštit genetický kód brambory. Geny odpovídají za to, jak se rostlina vyvíjí, jak vypadá a chutná. Vědci, kteří se na výzkumu podíleli, doufají, že to umožní pěstování odrůd, které budou mít větší výživnou hodnotu nebo budou odolnější k chorobám a škůdcům.
Britští vědci z Wellcome Trust Sanger Institute v anglickém hrabství Cambridgeshire zmapovali vůbec poprvé genetické kódy dvou nejrozšířenějších typů nádorů - kůže a plic. Podle odborníků může objev vést k revoluci při diagnóze a léčbě rakoviny i při její prevenci.
Trojici lidských genů spojuje velmi neobvyklá evoluční minulost. Geny vznikly díky mutacím v nekódujících oblastech DNA - tedy způsobem, který se až donedávna považoval za nemožný.