Karlovarský festival v počátcích ozdobily i největší herecké hvězdy z USA a SSSR
Karlovarský filmový festival patří k nejstarším na světě. Přehlídka se v lázeňském městě konala poprvé už v roce 1946. Starší je jen filmový festival v Benátkách.
První ročník byl slavnostně zahájen 1. srpna 1946, ovšem ještě ne v Karlových Varech. Tam se filmy promítaly až den po oficiální premiéře v Mariánských Lázních, kde bylo více kin.
Město na soutoku řeky Teplé a Ohře ovšem filmaře inspirovalo. V Karlových Varech se natáčel například Erotikon, němý film Gustava Machatého z roku 1929. A právě režisér Machatý, který od poloviny 30. let pracoval hlavně v zahraničí, byl po válce hostem karlovarského filmového festivalu.
Karlovarský filmový festival patří k nejstarším na světě. Zajímavosti z historie zjišťovala redaktorka Lenka Šumová
Nesoutěžní přehlídka se konala v době odsunu Němců. Kinematografie Polska, Německa i Maďarska byly v troskách a hodně se točilo o válce.
Festival nabídl k odreagování i novou komedii Otakara Vávry Nezbedný bakalář.
„Byl to renesanční film. Neměl velký úspěch u diváků, protože po osvobození film s opilým rebelantským bakalářem nebyl vhodný. Nehodil se do té atmosféry,“ vzpomínal režisér.
Navzdory tomu se ale publikum v roce 1946 bavit chtělo. Hvězdami prvních ročníků karlovarského filmového festivalu tak byly dvě tehdy nejzářivější herečky, tanečnice, zpěvačky a také sexuální symboly.
Rita Hayworthová a Ljubov Orlovová
Z Hollywoodu přiletěla Američanka Rita Hayworthová, která se právě v roce 1946 předvedla ve své vůbec nejslavnější roli, jako Gilda ve stejnojmenném filmu. Návštěvníci festivalu už ale rusovlasou herečku spatřili ostříhanou nakrátko a odbarvenou na blond. Ztrátou ohnivé hřívy prý mimochodem přišla o velkou část publika.
Festival hostil ještě jednu blonďatou krásku. Byla to největší sovětská herecká hvězda Ljubov Petrovna Orlovová. Diváci ji mohli vidět v předválečné jazzové komedii inspirované americkou groteskou – Celý svět se směje.
Hlavní hvězdou karlovarského festivalu bude Richard Gere
Číst článek
Orlovová byla výborná zpěvačka, tanečnice i herečka a v Sovětském svazu měla stejné postavení jako později ve Spojených státech Marylin Monroe. Publikum ji zahrnovalo obdivem a říká se, že do ní byl zamilovaný i Stalin.
Po jednom z koncertů v roce 1953 se Orlovovou pokusil fanoušek otrávit růžemi napuštěnými jedem. Od té doby se sovětská superstar lidí stranila.