Vyšehradský Slavín se do 18. 12. mimořádně otevírá veřejnosti

Od tohoto víkendu mají lidé jedinečnou příležitost podívat se do hrobky na vyšehradském Slavíně. Ta se veřejnosti otevře poprvé od roku 1947. Otevření krypty je součástí Vyšehradského adventu a Slavín bude zpřístupněný do 18. prosince.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Desky uvnitř hrobky Slavín na Vyšehradě

Desky uvnitř hrobky Slavín na Vyšehradě | Foto: Lucie Husárová 1

„Teď jsme v kryptě Slavína, kde je pochováno těch 55 osobností, jejichž jména čteme venku na desce toho hlavního pomníku,“ popisuje místo Václav Potoček, jednatel spolku Svatobor, který se o Slavín stará.

Potoček prý s mimořádným otevřením hrobky veřejnosti souhlasil rád: „Je to památník kultury druhé poloviny 19. století a 20. století a sama výtvarná podoba je skutečně pozoruhodná. Protože je třeba, aby to lidé poznávali, tak jsme byli rádi, že máme tu příležitost to zpřístupnit.“

Přehrát

00:00 / 00:00

V prostorách hrobky Slavín na Vyšehradě natáčela Lucie Husárová

Prohlídka Slavína je zdarma, ale zájemci si musí vyzvednout časovou vstupenku. Rezervace předem není možná, zdůrazňuje organizátor Vyšehradského adventu Marek Brodský:

„Počet lidí, kteří se sem vejdou a kteří vůbec mají povolený vstup, je omezen na nějakých 12 lidí za 15 minut. To byla podmínka správce památky, který má strach o to, aby se památka nějakým způsobem nepoškodila. Návštěvu památky můžu doporučit celé rodině, protože je to nejenom výlet na Vyšehrad, ale i výlet do dějin českého národa.“

Časové vstupenky pro vstup do krypty na Slavíně si mohou návštěvníci vyzvednout přímo na Vyšehradě, v budově Starého purkrabství.

Hrobku si veřejnost mohla prohlédnout naposledy krátce po válce a v padesátých letech minulého století, kdy skleněné dveře nahradily plechové, už nebylo možné dovnitř ani nahlédnout. Přístup sem měli jen pozůstalí a správci hrobky.

Podle Václava Potočka zůstává v hrobce stále jedno volné místo. I tak se má ale za to, že pohřbívání do Slavína je uzavřenou kapitolou a počet 55 zde odpočívajících osobností je konečný.

Slavín nechal postavit v roce 1893 pražský obchodník s dřívím a starosta Smíchova Petr Fischer, architektem byl Antonín Wiehl.

Lucie Husárová 1, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme