V Karlových Varech měl premiéru festival vietnamské kultury a buddhismu
Centrum Karlových Varů se dnes proměnilo v pomyslný malý Vietnam. Známý hotel Thermal dnes totiž přivítal první ročník festivalu vietnamské kultury a buddhismu. Zájemce se mohli seznámit s fascinujícími tradicemi daleké Asie. Účastníci festivalu se přitom do lázeňského města sjeli z Maďarska, Polska a Německa.
Na festivalu vietnamské kultury v Thermalu jste nemohli přehlédnout sympatického mladíka, který si říká Tony. A patří k Vietnamcům, kteří dlouhodobě žijí a studují v České republice.
„Pozdravil jsem teď všechny diváky a pozval jsem je na výstavu obrazů, které reprezentují naši kulturu,“ vysvětluje mi předchozí řeč v originálním jazyce Tony.
Leahn Phong z krajské rady pro národnostní menšiny říká, že pořádání festivalu je pro ně velikou událostí.
„Poprvé jsme tady v Karlovarském kraji a je to pro nás velmi důležité, protože buddhismus je s naším národem spojený, největším svátkem je u nás uctívání rodičů.“
Na hudební vystoupení, přehlídku tanečníků i výstavy fotografií a obrazů se přišly podívat stovky lidí. Mezi nimi i Karlovaračka paní Eliška.
„Je to zajímavé, přiblížilo nám to Vietnamce. Já je znám z jiné stránky, jako obchodníky, ale ta jejich kultura má něco do sebe.“
Jenže i pan Leahn Phong přiznává, že karlovarský festival je i příležitostí, jak poukázat i na problémy, s nimiž se vietnamská komunita potýká.
„Co nám tu chybí, je to, že je tu spousta míst, kde je hodně vietnamských dětí, které umí sice perfektně česky, ale vůbec neumí vietnamsky.“
Tato slova potvrzuje i šestnáctiletá Tran Thi Thu Giang. V Karlových Varech studuje na gymnáziu. Používá sice spíše české jméno Monika, kontakt s rodnou řečí ale neztratila.
„Já vietnamsky umím, u mladých je to někdy zaviněné tím, že chodí často k českým babičkám, hodně lidí to asi zná, a jsou u nich hodně často. Rodiče s nimi pak nemají čas mluvit a oni ztrácí kontakt se svou mateřštinou.“
Vietnamská komunita ale samozřejmě stále bojuje i s nedůvěrou českých obyvatel. Také o tom se na festivalu diskutuje.
„Obecně je ve společnosti pořád cítit možná až odtažitost, což je možná způsobeno tím, že tu ještě není úplně dokončená integrace. Já to ale až tak moc nepociťuju.“
Demonstrace, ale na podporu
Mezi festivalovými hosty se objevila i skupinka demonstrantů. Podle jednoho z nich Tomáše Kábrta upozorňovala na politické poměry současného Vietnamu.
„Ve Vietnamu je pořád komunismus, jsou tam političtí vězni, a protože jsme to sami zažili tady u nás, cítíme proto potřebu solidárně se vyjádřit proti potlačování lidských práv ve Vietnamu.“
Většina účastníků festivalu se ale o politice bavit nechtěla. Cílem byla hlavě zábava. A třeba vietnamský mladík Tony i v Karlových Varech snili o budoucnosti. Ta je třeba pro něho opravdu zásadní.
„Hlavně bych rád jel do rozvíjejících se zemí, tam nabral praxi a pak uvidím, co se naskytne. Česká republika je nádherná, Praha je nejkrásnější město, které znám. Uvidím, jak se to vyvine.“