Uměleckoprůmyslové muzeum garážuje jeden a půl tisíce angličáků
Angličák sice nikam daleko nedojede a nikoho příliš nepovozí, přesto je zaparkovaný ve většině českých domácností. Od druhé poloviny dvacátého století po miniautuře opravdového auta toužila řada dětí a není tomu jinak ani dnes. Největší přehlídku angličáků na světě nabízí nejnovější výstava v pražském Uměleckoprůmyslovém muzeu.
Patnáct stovek různobarevných angličáků stojí precizně seřazeno v prosklených vitrínách. Jsou naleštěné a připravené vyrazit.
Každé malé autíčko má svou vlastní krabičku jako garáž. U některých exponátů dokonce postává figurka šoféra či jeho manželky. Iluze je dokonalá.
Výstava je sice hravá, ale kurátorka výstavy Marie Míčová angličáky za pouhé hračky rozhodně nepovažuje.
„Rozhodli jsme se to vystavit, protože si myslíme, že to možná není umění, na které jsme zvyklí, ale je to takový kulturně-společenský fenomén, nad kterým nemůžeme zavírat oči,“ tvrdí Marie Míčová
Výstavu angličáků, kterou nabízí Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze, prřibližuje redaktorka Českého rozhlasu Michaela Vetešková
Tolik angličáků pohromadě ještě nikdy na žádné světové výstavě nebylo. Podle Marie Míčové tak Česko drží evropský unikát.
Roku 1947 začala vyrábět angličáky anglická firma Lesney. A byli to právě Britové, kteří od české firmy Solo Sušice okoukali krabičky na zápalky a do těchto matchboxů autíčka dávali. Tehdejší výrobci chtěli, aby si je mohly pořídit všechny děti a schovávat si je třeba do kapes u kalhot nebo do krabice od bot, kterou by mohly mít schovanou pod postelí.
„Je tady zastoupena veškerá produkce, nic tady nechybí. Z každé řady je tady exemplář každého autíčka, takže to rozhodně nikdo pod postelí neměl v takovémhle rozsahu,“ upozorňuje kurátorka výstavy.
Sbírku muzeum odkoupilo od dvou českých sběratelů za statisíce korun. Oba sběratelé ji původně nabízeli Národnímu technickému muzeu, které o ni ale zájem nemělo.
V Uměleckoprůmyslovém muzeu budou autíčka vystavena do 1. dubna.