Světový den architektury se bude slavit na mnoha místech v Česku

Až 30 měst a vesnic po celé České republice se dnes připojilo ke Dni architektury. Světový den architektury připadá vždy na první říjnové pondělí, Česká republika se letos připojila vůbec poprvé. Lidé tak budou mít unikátní možnost objevit místní architektonické zvláštnosti v doprovodu řady významným českých architektů a historiků.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Baťovské domky ve Zlíně

Baťovské domky ve Zlíně | Foto: Roman Verner | Zdroj: Český rozhlas

„Architekti provedou veřejnost po stavbách, které je inspirovaly nebo které považují za zdařilé. Nebo jim naopak ukážou místa, která ve městech považují za kritická,“ vysvětluje předsedkyně pořadatelského sdružení Kruh Marcela Steinbachová.

„Světový den architektury je v kalendáři mezi mezinárodními svátky jiných akcí, jako Mezinárodní den stromů a tak dále, ale obecně se nikde neslaví a my jsme se ho rozhodli slavit a iniciovat,“ dodává.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předsedkyně občanského sdružení Kruh Marcela Steinbachová představuje oslavy Dne architektury

Komentovaných procházek se podle ní mohou zúčastnit všichni od dětí až po seniory. Cílem oslav je především přiblížit architekturu lidem:

„Je to naše nejnáročnější akce, ale doufám, že bude mít dopad a že si veřejnost všimne architektury a začne k ní mít blíž. Třeba se díky tomu začne projektovat i lepší architektura.“

Zároveň doufá, že ze Dne architektury vznikne obdoba Noci kostelů nebo Muzejní noci, která podpoří dialog o architektuře. Program by se měl pro každý rok proměňovat.

V rámci Dne architektury budou představeny převážně stavby 20. a 21. století. Některých procházek se mohou lidé zúčastnit na kole nebo kolečkových bruslích, jiné jsou přizpůsobené i pro rodiče s kočárky.

Ležáky | Foto: Miloš Doležal

Vstup na všechny akce je volný. Tipy na vycházky za architekturou přiblížila také Eva Novotná ze sdružení Kruh:

„Třeba na zajímavé akce do Brna, kde se koná cyklovýprava po staveništích. V Olomouci bude výlet do Velké Bystřice za jejími opravami. Zajímavostí budou třeba chomutovské experimenty, to jsou sídlištní experimenty ze 60. Let. V Liberci bude běh po schodišti. Z těch menších třeba Horní Maxov v Jizerských horách. Těch akcí bude hrozně moc.“

Pardubice

Jednou z příležitostí je i okružní cesta za moderní architekturou z Pardubic přes Chrudim až do Ležáků s architekty Petrem Pinkasem a Janem Žalským. Architekt Jan Žalský přiblížil poslední fázi této výpravy: nejprve by si zájemci prohlédli to území a poznali tak prakticky osobnost architekta Žáka.

„Pak bychom nasedli do autobusu a po cestě, kterou se nám podařilo zjistit, že ty oběti jely z Ležáků do Pardubic, bychom se tím autobusem vrátili na zámeček, kde ty lidi v roce 1932 popravili.“

V Pardubicích si ale v době oslav připomenou i světlejší dobu architektury. Bez železnice by totiž Pardubice nebyly to, co jsou dnes, a proto se dnešní oslavy Dne architektury budou z velké části odehrávat právě na nádraží.

Pardubice, Hlavní nádraží | Foto: Honza Ptáček

První vlak dorazil do Pardubic v srpnu 1845 a pro město to znamenalo rozkvět průmyslu i výstavbu takzvaného Nového města.

„Předtím tam nic nestálo a vznikla ulice Palackého, Náměstí Legií a průmyslové podniky kolem železnice,“ říká historik František Václavík a vysvětluje, že po napojení města na železnici, vznikly velké průmyslové podniky: lihovar, cukrovar, Prokopova továrna na mlýnské stroje nebo Fantova rafinerie minerálních olejů.

Dnešní exkurze ale začne přímo v hale pardubického nádraží. Jak konkrétně, vysvětluje výtvarnice Šárka Zahálková: „V bývalém kině Sirius, které je nyní zavřeno. Účastníci se budou moci vrátit o nějaké ty roky zpátky.“ Pak by měla následovat procházka po Novém městě.

„Celé to skončí na telekomunikační věži vyhlídkou na celé Pardubice,“ dodává Šárka Zahálková.

České Budějovice

U Samsonovy kašny na náměstí Přemysla Otakara II. začne v 15 hodin prohlídka města s výkladem architekta Miroslava Vodáka.

Trasa zahrnuje kulturní dům Slavie, park Háječek, Senovážné a Mariánské náměstí nebo Hradební ulici.

náměstí Přemysla Otakara II | Foto: Alena Palečková

Podle Vodáka je cílem cesty ukázat, jak domy naplňují veřejný prostor ve městě a jak plní svou funkci.

„Nebude to přednáška vyloženě odborná. Budu velmi rád, když se zapojí i lidi a když si kdokoliv cokoliv řekne, protože to město patří lidem,“ láká architekt.

Zlín

Jedno velmi zajímavé zastavení nabízí také Zlín - zájemci se seznámí s tím, jak tam před desítkami let žili lidé v tzv. Baťových domcích.

Tomáš Baťa tu ruku v ruce s rozvojem tovární výroby začal stavět také už kultovní baťovské domky z cihel. Nejprve to byly čtvrt domky pro nejchudší dělníky, poté se stavěly půl i jedno domky.

Na procházku nejstarší místní čtvrtí, Letnou, která dovolí nahlédnout do jednoho čtvrt domku v původním stavu a pro srovnání i do dvou již zrekonstruovaných cihlových domků, zve architektka Jitka Resová.

Ostrava

Procházka s doprovodem odborníka čeká i na obyvatele nebo návštěvníky Ostravy. Sraz je ve 14 hodin v hale vítkovického nádraží.

Budova železničního nádraží Ostrava-Vítkovice z 60. let ostatně představuje nejlepší ukázku bruselského stylu na Ostravsku.

Sídliště Letná ve Zlíně, 2010 | Foto: Věra Horová

Historik architektury Martin Strakoš dále zájemce zavede na nedaleký vítkovický hřbitov, kde si prohlédnou hřbitovní zeď a brány, příklady pozdní secese.

Poslední třetina procházky bude věnována památkově chráněné Jubilejní kolonii v Hrabůvce.

Seznam všech míst, která se připojila k této akci, najdete spolu s podrobným popisem na internetové adrese www.denachitektury.cz.

Pavla Dluhoschová, Naďa Čvančarová, Andrea Kratinová, Jiří Čondl, Marína Dvořáková, Kristina Winklerová, Lenka Sýkorová, Drahomíra Bačkorová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme