Sbírka v Salmovském paláci představuje vybraná díla malby a plastiky z 19. století
Stálou expozici umění 19. století dnes otevírá Národní galerie v Praze. K vidění bude v Salmovském paláci, kam se přestěhovala z kláštera sv. Jiří na Pražském hradě. Sbírka představuje vybraná díla malby a plastiky od klasicismu k romantismu. Lidé uvidí například nejvýznamnější obrazy Josefa Navrátila nebo kolekci malířské rodiny Mánesů.
Nová stálá expozice představuje vybraná díla malby a plastiky prvních dvou třetin 19. století. Sbírka koncipovaná v chronologické linii do stylových, tematických a autorských celků prezentuje také rakouské a německé umění.
„Je strukturovaná do 22 kapitol, v nichž návštěvníkům ukážeme různé autorské kolekce i různé tematické okruhy,“ upřesňuje ředitelka sbírky umění 19. století Národní galerie Šárka Leubnerová.
Návštěvníci se mohou těšit na nejvýznamnější obrazy Josefa Navrátila, Augusta Piepenhagena nebo kolekci malířské rodiny Mánesů.
O stálé expozici umění 19. století, která je k vidění v Salmovském paláci, mluví ředitelka této sbírky Šárka Leubnerová
Krajinářskou školu pražské akademie budou reprezentovat plátna Adolfa Kosárka, Bedřicha Havránka a dalších.
Rakouské a německé umění zastoupí slavné malby Caspara Davida Friedricha, Johanna Christiana C. Dahla, Carla Spitzwega, Christiana Morgensterna, Carla Rottmanna, Friedricha Amerlinga, Ferdinanda Georga Waldmüllera a dalších, dokládající vzájemné umělecké vztahy v rámci středoevropského kulturního prostoru.
„Máme tu krásnou práci Caspara Davida Friedricha. Je to sice malý obrázek Severního moře a měsíční záře, ale je to jedno z nejvýznamnějších děl Fridrichovy tvorby. Byl to vrcholný představitel německého romantismu. Vrcholem celé expozice jsou práce rodiny Mánesů, v čele s Josefovými díly, jako je například Josefína, Červené paraplíčko, Švadlenka a další,“ vyzdvihuje Šárka Leubnerová.
Současně s novou expozicí je ode dneška otevřená výstava malíře Josefa Führicha (1800 až 1876), představitele náboženské malby, která měla v létě premiéru v Oblastní galerii Liberec.
Od chvíle, kdy Národní galerie Salmovský palác získala a později opravila pro galerijní účely, zaznívaly hlasy, že budova není pro výstavní účely nejvhodnější.
„Jsou to spíše malé místnosti, do kterých se vejdou práce spíše středního a drobnějšího charakteru. Práce, které představujeme, z prvních dvou třetin 19. století sem nádherně zapadají. Díla z poslední třetiny 19. století – díla generace Národního divadla a přelomu století – budou prezentována ve Veletržním paláci," dodává ředitelka.