Věděl jsem, že nemám lepšího adepta na 'klaďase' než Vetchého, říká autor minisérie Spravedlnost
ROZHOVOR. Autor scénáře a režisér minisérie Spravedlnost Peter Bebjak je přesvědčen, že nebylo lepšího adepta na hlavní postavu než Ondřeje Vetchého. Známý představitel "správných poldů" se v novém počinu České televize zmítá v morálních dilematech, aby chránil předem jasného vraha.
Ale co když je vše jinak? "Když vidí, že je to neudržitelné, rozhodne se najít někoho, komu ten zločin může přišít. Ale komu a jak to vyřešit? To nás bavilo hledat," říká Bebjak v rozhovoru pro Zpravodajský web Českého rozhlasu. Prozradil také, jestli chystá pokračování, proč se rozhodl vzít příběh z opačného konce a proč si jako místo děje vybral Ostravu.
S představitelem hlavní role Ondřejem Vetchým jste pracoval už na Případech 1. oddělení. Psal jste postavu Richarda ze Spravedlnosti Vetchému na tělo, nebo jste měl i další adepty?
Když jsme s Tomášem Bombíkem psali scénář k Spravedlnosti, nikdy jsme se nebavili o tom, koho si představujeme pod kterou postavou, ale jelikož jsem s Ondrou dělal kromě Případů 1. oddělení i Nevinně lži – díl Hra – věděl jsem, že nemám lepšího adepta na postavu Richarda. Kromě toho, že je skvělý herec, tak má v sobě vlastnosti člověka, který dokáže ochránit sebe a své blízké, citlivost, míru pro pravdu a spravedlnost.
Přesto se jeho postava, byť z důvodu ochrany vlastní dcery, snaží, aby spravedlnost tak trochu přivřela oči. V druhém díle vidíme i jeho pochybnosti nad rozhodnutím hodit vraždu soudce Kowalského na někoho jiného. Nebál jste se, že tohle vnitřní dilema nebudou diváci 'klaďasovi' Vetchému "věřit"?
Právě tím, že hlavním hrdinou je klaďas Vetchý, je uvěřitelný i jeho přehnaný strach o jedinou dceru. Proto mu to mohou diváci uvěřit. Postavu Richarda pochybnosti provázejí celou dobu – nejdřív se snaží jen zamlžovat a bránit, aby stopy nevedly k jeho dceři, ale když vidí, že je to neudržitelné, rozhodne se najít někoho, komu ten zločin může přišít. Ale komu, jak to vyřešit? To nás bavilo hledat.
Režíroval jste více českých krimiseriálů, Spravedlnost je ale váš první scenáristický počin pro tuzemské publikum. A zrovna tento seriál se trochu vymyká zaběhnutému stylu hledání vraha. Byla tady z vaší strany ambice přinést kromě dobré kriminálky také něco nového, neotřelého a neobvyklého? Proč jste se pustil do psaní scénáře?
Měl jsem možnost nabídnout námět, který se líbí mně. Příběh, na který by mě bavilo se dívat, i který by mě bavilo točit. Takový příběh jsem chtěl realizovat. A měl jsem obrovské štěstí, že jsem našel osobu, která chtěla to samé - producentku Kateřinu Ondřejkovou. Nekalkulovali jsme s tím, jestli přináší něco nového nebo provokující téma - prostě jsme vytvářeli scénář, který splňuje naše představy.
Minisérie má tři díly, od začátku si diváci myslí, že ví, kdo je vrahem. Zdá se ale, že druhý díl přináší více otázek, než odpovědí…
Je to záměr - v první části se exponují postavy a základní linky příběhu, v druhé se jednotlivé linky vzájemně ovlivňují a zaplétají, aby mohla přijít třetí část, kde se všechny linky postupně rozplétá a přijde finále. Proto nám formát minisérie absolutně vyhovoval.
Necháváte si zadní vrátka pro nějaké pokračování? Buď se na Richarda přijde, nebo bude zbytek života čekat, až to na něj někdo vytáhne. Vyústění děje zůstalo nakonec otevřené...
Vše je to otevřené. O pokračování zatím s producentkou jen uvažujeme.
Zůstalo ve vaší kriminálce zlo nepotrestáno?
Kdo touží po tom, aby dobro zvítězilo nad zlem, tak si ten závěr vysvětlí po svém.
Vybral jste si prostředí Ostravy. Zdá se, že industriální kulisy jsou pro tvůrce seriálu v posledních letech zajímavé...
Ostrava je velmi výtvarné město - má mnoho zajímavých a pro náš projekt vyhovujících lokací. Proto jsme si s kameramanem Martinem Žiaranem dali velmi záležet na výběru lokací, aby splňovaly výtvarnou, dějovou i významovou složku příběhu.
Kde se nachází sídlo kriminálky? Interiér mi, ač rodačce z Ostravska, nic známého nepřipomínal.
Exteriér je Ostrava, interiér je ateliér v Praze.
Proč jste nevyužili více ostravských hereckých tváří?
Bohužel se plán musel přizpůsobovat povinnostem hlavních představitelů, a tak jsme museli dost interiérů točit v Praze - proto se podle místa obsazovaly i vedlejší postavy.
Jaké máte zatím divácké ohlasy? V diskuzích na internetu výrazně převažuje pochvala.
Tak od známých, přátel a lidí, kteří se chtěli podělit o svůj názor jen pozitivní.
Proč podle vás Čechy tolik baví kriminálky a jak jsou na tom Slováci?
Češi mají rádi logiku, rádi přemýšlejí, hledají, zkoumají, vrtají se v něčem, co jim kriminálky nabízejí. Na Slovensku víc fungují ty propletené, emocionální rodinné příběhy.
Mohlo by vás také zajímat
Ve věku 65 let zemřela v neděli v motolské nemocnici zpěvačka Věra Špinarová. "Svůj boj o život, i přes veškerou péči lékařů a zdravotnickéhoí personálu, v neděli 26. 3. 2017 prohrála," informoval v pondělí její syn Adam Pavlík.
Pokusy ve vesmíru už nejsou jen výsadou několika nejbohatších států. A výzkum už také není závislý jen na zručných rukou kosmonautů na orbitálních stanicích. Díky levným a malým satelitům jsou vesmírné pokusy daleko dostupnější. První taková mikrolaboratoř...
Zvolte si počet dospělých, dětí a důchodců, jejich příjmy a výdaje za bydlení. Kalkulačka vám ukáže, na jaké dávky má rodina nárok a jak vysoký plat by musel jeden z rodičů dostat, aby bylo výhodné nechat se zaměstnat.
Jejich tým jde do každého zápasu jako outsider a fanoušci to velmi dobře vědí. S Českem fotbalový trpaslík San Marino prohrál 0:6, na sociálních sítích ale dominovaly - a hlavně bavily - tweety českých soupeřů, kteří si dokázali z...