Ve Václavu Havlovi ztrácí významnou postavu také kulturní scéna
Jeho dramatická tvorba pramení z konce padesátých a začátku šedesátých let, kdy inklinoval k absurdnímu dramatu. Jeho poslední hru Odcházení uvedlo Divadlo Archa v roce 2008. V letošním roce byla také zfilmována. Její režie se ujal sám Václav Havel.
„Já jsem si ho vážil jako snad málokoho a každé setkání s ním bylo pro mě takovým svátkem. On byl postavou menší než já. Když jsem s ním mluvil, tak jsem si uvědomil, co to je, když se říká ‚malý velký člověk‘,“ říká o svém přátelství s Václavem Havlem Zdeněk Svěrák.
ČTĚTE TAKÉ: Václav Havel prezidentem? To mě napadlo až jako posledního, vzpomíná Černý
Zdeněk Svěrák dodává, že si jej vážil právě pro neohroženost, s níž vedl zápas s mocí, a také rychlost, s níž vyrostl ve státníka světového významu, který stačil naši zemi zabezpečit do budoucna. Obdivuhodné také bylo, že Václav Havel dokázal říkat i nepříjemné věci.
„Nepřestal být člověkem se smyslem pro humor i v té nejvyšší funkci byl ochoten přijít do divadla nebo zahájit film,“ oceňuje Zdeněk Svěrák a dodává: „Bude nám tady chybět.“
Magda Vášáryová byla v devadesátých letech na Havlovo přání velvyslankyní České republiky v Rakousku. „Nikdy nepřestanu být vděčná, že mi věnoval takovou důvěru a já změnila celý svůj život a osmnáct let se věnovala diplomacii a zahraniční politice. Možná, že nikdo mi až takovou velkou důvěru nedal.“
Bývalý velvyslankyně ČR v zahraničí Magda Vašáryová oceňuje zejména důvěru, kterou jí Václa Havel dal
„Zemřel totiž náš dlouholetý přítel, znám ho od svých 16 let,“ říká Magda Vášáryová, jejíž muž překládal Havlovy hry do slovenštiny.
ČTĚTE TAKÉ: Zemřel exprezident Václav Havel, bylo mu 75 let
Ondřej Hrab, ředitel Divadla Archa, kde Václav Havel slavil své šedesátiny, říká: „Pro mě je obrovskou ctí, že se na nás obrátil se svou hrou Odcházení a že jsme měli tu čest uvést její světovou premiéru.“
Ondřej Hrab velmi oceňuje Havlovu účast na diskusích a spolupráci v Divadle Archa i na dalších projektech, v nichž nebyl osobně angažován. „Archu bral jako jedno ze svých divadel,“ dodává.
Kořeny Václava Havla – divadelníka jsou podle Ondřeje Hraba v 60. letech a spjaty s hnutím absurdního dramatu. Svou pozdější tvorbou dokázal, že z daných limitů absurdního dramatu umí nejen vybočit, ale umí je i hluboce překročit. Jeho poslední hra byla podle Ondřeje Hraba velmi současná.
Filmový režisér
Václav Havel přenesl pod vlastní režijní taktovkou hru i na filmová plátna. Do filmu Odcházení Václav Havel obsadil své oblíbené herce, mezi nimi i Stanislava Zindulku. „Já si toho nesmírně vážím. Natáčení s Václavem Havlem bylo jedno z nejkrásnějších období, které jsem ve svém životě zažil,“ vyznal se Zindulka.
„Natáčení s ním bylo natáčení plné pohody,“ vzpomíná herec: „Své poznámky říkal velice věcně a před každou se téměř omluvil, byl takový plachý. Byla to rozkoš s ním spolupracovat.“
Zindulka si podle svých slov v osobním styku uvědomil mimořádnost osobnosti Václava Havla: „Myslím si, že v současném okamžiku nedokážeme ani dohlédnout význam její ztráty.“
„On je osobnost veliká a přitom neztratil nikdy určitou skromnost a takovou obyčejnost. Je to osobnost výjimečná v tom, že ho nezkazila moc.“
Zpráva otřásla také režisérem Břetislavem Rychlíkem, který se s Havlem seznámil v roce 1983 po jeho návratu z vězení.
„Uvědomil jsem si, že definitivně a absolutně skončila jedna éra v této společnosti a současně mně blesklo hlavou, že ty ideály a hodnoty, které Václava Havel nejen reprezentoval, ale i za ně ručil svým životem, léty věznění, kriminálů, ústrků, ponižování komunistickým režimem pokračují dnes v řadě lidí, kteří by měli jeho odkaz ve společnosti uhlídat.