Zástupci kultury kritizují zdanění peněz z programu COVID kultura. Pomoc dostávají i se zpožděním

Zástupci spolku Kulturní sféra se v otevřeném dopise vládě ohrazují proti tomu, že by se měly danit peníze z programů, které vláda vyhlásila na pomoc různým oblastem zasaženým opatřeními proti koronaviru. Kritizují především to, že o nutnosti danit peníze z programu COVID kultura se příjemci podpory dozvídají až od daňových poradců v době, kdy se podává daňové přiznání.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Divadlo ABC

Program COVID kultura už vyhlásil tři výzvy pro OSVČ a podnikatele v kultuře (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Ministerstva kultury a obchodu podle ředitele spolku Lukáše Vilta od počátku prezentovala programy na podporu kulturních subjektů zasažených opatřeními proti covidu-19 tak, že nepodléhají dani.

Jednorázová podpora 60 tisíc. Zájemci se mohou přihlásit do 3. výzvy programu Covid-kultura

Číst článek

„Ve chvíli, kdy se blíží podání daňových přiznání, školitelé z finanční správy školí daňové poradce o tom, že tyto pomoci dani podléhají. Tedy my, jako profesní organizace, se tyto věci dozvídáme od daňových poradců, kteří sledují naše webové stránky nebo sociální sítě,“ uvedl v dopise, který má ČTK k dispozici.

„Naše organizace se spojila s ministerstvem financí, kde reagovali velice rychle a vše se vyjasnilo do podoby, která je momentálně aktuální. Tedy program COVID kultura se daní. Uvědomujeme si, že výše daně například z dotace 60 000 korun se může lišit. U někoho může být nulová, u někoho se jedná o pár stovek podle jeho výdělku, ale v základu jde o princip, na který zde upozorňujeme a který se nám hrubě nelíbí,“ uvedl.

Spolek uvádí, že pomoc od státu v podobě kompenzace marně vynaložených nákladů, nájemného a další programy chodí s obrovským zpožděním.

„V mnoha případech tři až šest měsíců po podání žádosti je ministerstvo teprve schopné žádost dokončit. Z programů vypadávají nejrůznější profese a společnosti, které, když fungují, jsou ziskové, ale o ty se ministerstvo kultury nemůže nebo nechce postarat, protože jako podnikající osoby nebo společnosti nespadají do gesce ministerstva kultury, ale ministerstva průmyslu a obchodu,“ stojí v dopise. Více než 30 let po revoluci česká vláda podle Vilta stále neumí uchopit kulturu.

‚Daň bude nulová’

Podle ministerstva financí se provozní dotace daní standardně, fakticky ale zástupci kulturní sféry o peníze nepřijdou. „V těchto situacích vede kombinace možnosti uplatnit nejméně paušální výdaje (typicky 60 %) a daňových slev a odpočtů (typicky základní měsíční sleva 2 320 korun) k závěru, že daň připadající na daný kalendářní měsíc bude u poškozených osob nulová,” uvedla pro iROZHLAS.cz mluvčí resortu Anna Vasko.

Program COVID kultura už vyhlásil tři výzvy pro OSVČ a podnikatele v kultuře. V prvních dvou výzvách se do konce minulého roku vyčerpalo 900 milionů korun. Po urgencích a intervencích zástupců různých oblastí kultury se rozšiřuje záběr programu.

Třetí výzvu vyhlásila ministerstvo průmyslu a obchodu a ministerstvo kultury 15. února a je v ní poprvé zahrnutý také filmový průmysl. Zájemci mohou v třetí výzvě podávat žádosti od 1. března do 30. dubna, v programu je 800 milionů korun.

tzr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme