Utíkat, nebo bojovat? Válečný film Otec a syn připomíná oběti Afričanů v zákopech první světové

Krutost první světové války očima někoho, kdo s ní nechtěl a ani neměl mít nic společného. To je námět filmu Otec a syn, který se vyrovnává s evropským válečným i koloniálním dědictvím.

Premiéry Pavla Sladkého Verdun (Francie) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Omar Sy (nahoře) ve snímku Otec a syn

Omar Sy (nahoře) ve snímku Otec a syn | Zdroj: Pilot Film

Dva vojáci se v roce 1920 pohybují poblíž Verdunu. V místech, kde po první světové válce zbyl po zákopovém šílenství namísto francouzského venkova jen pruh spálené země, vykopávají lidské ostatky.

Hlas, který jejich konání v úvodu filmu provází, ale nemluví francouzsky. Slyšíme jeden ze západoafrických jazyků, fulbština (fula). Do Senegalu, kde je jedním z dominantních jazyků, se pak také hned přenášíme.

Císař z vůle vlastní, šašek z vůle režiséra. Filmový Napoleon sčítá škody po malém velkém muži

Číst článek

Ve výpravném válečném dramatu sledujeme příběh mužů z kolonií ve Francouzské Západní Africe, kteří byli násilím verbování do francouzské armády. Účastnili se konfliktu, kterému nerozuměli, v podnebí, které pro ně bylo například v zimě ještě krutější než pro Evropany.

Navíc čelili rasové přezíravosti. Když tuto bitvu vybojujete, stanete se z pouhých Afričanů opravdovými Francouzi, slibovali jim nadřízení.

V Otci a synu konkrétně sledujeme osud Thierna (Alassane Diong), který byl v Senegalu naverbován násilím, a jeho otce Bakaryho (Omar Sy), který narukuje dobrovolně. Chce totiž být svému odvedenému potomkovi nablízku a chránit ho. V zákopech světové války ale nakonec každý z nich zvolí jinou strategii přežití a loajálnosti ke koloniální zástavě.

Ocitají se ve sporu. Otec se chce stranit boje, dostat se k penězům a zachránit oba útěkem. Jeho syn usoudí, že z války vyvázne nejlépe tak, že ji pomůže vyhrát. 

Ze snímku Otec a syn | Zdroj: Pilot Film

Mezi 9,5 miliony vojáků, kteří padli na frontách první světové války, byli i mnozí Afričané. Film ostatně v originále nese název Tirailleurs, tedy volně přeloženo střelci, protože právě z nich byly skládány pěší koloniální jednotky senegalských a dalších afrických vojáků.

Omar Sy tentokrát ve vážné roli

Otce a syna režíroval Mathieu Vadepied. Ten v minulosti pracoval hlavně jako kameraman, a to například na snímcích dvojice Olivier Nakache a Éric Toledano. S nimi nedávno natočil například snímek Těžký život, který v českých kinech uvidíme na začátku února příštího roku, už dříve pak komediální divácký hit Nedotknutelní s Omarem Sym v jedné z hlavních rolí.

Právě Sy, největší francouzská herecká hvězda tmavé pleti, se v novince představuje v roli otce Bakaryho Dialla.

Ze snímku Otec a syn | Zdroj: Pilot Film

Na jedné straně je Otec a syn působivé drama, které neselhává v žádném ze základních parametrů, jako je snímání, herecké výkony a podobně. Na druhé straně ale ani výrazněji nevystupuje z průměru.

Jeho role je spíš v tom, že poukazuje na dluh, který koloniální mocnosti vůči africkým státům mají. Ve Francii bude proto společenská důležitost filmu o poznání větší než v našich podmínkách.

Otec a syn

válečný
Francie, 2022, 99 min

Režie: Mathieu Vadepied
Scénář: Mathieu Vadepied, Olivier Demangel
Hrají: Omar Sy, Jonas Bloquet, Alassane Diong, Oumar Sey, Alassane Sy

Také proto se snímek nezastavuje u vyobrazování francouzských vlajek a uniforem, ale dotýká se některých symbolických aktů a monumentů reprezentujících zemi dovnitř i navenek.

Příběh krutostí druhé světové války známe například díky adaptacím Remarqueova Na západní frontě klid, včetně nejnovější netflixovské verze.

Příběh vojáků z druhé strany zeměkoule, kteří nasazují životy v Evropě a setkávají se s absurdní krutostí války, zpracoval například Australan Peter Weir ve filmu Gallipoli. O indiánských vojácích v uniformách americké armády ve Vietnamu je vícero filmů i knih, jako například Apač, který se chtěl stát orlem.

Otec a syn je přes některé etické otázky a paradoxy, který se letmo dotkne, v jádru jednoduchý příběh o statečnosti a hrdinství jednoho otce. Z průměru vystupuje jen díky dluhu, na který poukazuje. Evropa ho má vůči lidem, ke kterým se chovala jako k druhořadým, ale jako kanónenfutr jí byli dobří.

Snímek Otec a syn měl v českých kinech premiéru 7. prosince 2023. 

Pavel Sladký Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme