Rusko vyhrožuje, že řekne Evropě sbohem a šáteček
Rusko bude nuceno ukončit komunikaci s Evropskou unií, prohlásil ministr zahraničí Ruské federace Sergej Lavrov, podle něhož v Bruselu nechápou nutnost dialogu s Moskvou, který by byl založen na vzájemné úctě.
„Navíc Ursula von der Leyenová prohlásila, že se současným ruským mocenským vedením nejde vybudovat geopolitické partnerství,“ uvedl Lavrov. „Když si to přejí, ať se to stane,“ dodal.
Kreml je totiž stále nervóznější kvůli vývoji kauzy Navalnyj. Otrávení ruského opozičního politika si západní státy nenechaly tentokrát líbit tak, jak se to stalo s předchozími operacemi ruských státních zabijáků v Británii s Alexandrem Litviněnkem a otcem a dcerou Skripalovými. Západ nepřehlédl hrubé porušení mezinárodní smlouvy o zákazu chemických zbraní Ruskem.
Evropská unie oznámila sankce proti šesti vysoce postaveným ruským činovníkům, kteří jsou zapleteni do otrávení Alexeje Navalného. Je mezi nimi i šéf tajné služby FSB Alexandr Bortnikov, ale největší signál přímo Vladimiru Putinovi poslala Unie postihem prvního zástupce šéfa prezidentské kanceláře Sergeje Kirijenka a vedoucího správy vnitřní politiky Andreje Jarina.
Zákaz cestování i zmražení majetku. Evropská unie uvalí sankce na šest lidí a firmu za otravu Navalného
Číst článek
Sám Putin nemůže být na sankční listině, protože se s ním musí jednat. Ale je jasné, že symbolicky byla rána z EU namířena přímo na ruského prezidenta.
Komunistické hodnoty jsou příbuzné s křesťanskými?
Putin ústy svého mluvčího vzkázal, že nejde o přátelský krok a že se to odrazí na vztazích Ruska a Unie. A že přijme odvetná opatření. Zlost vůči Evropě je vyvolána i dlouhodobým Putinovým přesvědčením, že toto hřiště má pomocí peněz, tajných služeb a koupených evropských politiků včetně těch v nejvyšších funkcích ovládnuté. Ale už tomu tak není.
Politolog Andrej Kolesnikov z moskevského Carnegie Center popsal stav mysli ruské věrchušky takto: „Už je nám všechno jedno. Jsou z nás taková hovada, že trávíme vlastní občany na vlastním území. Pak drze odmítáme, že jsme to udělali. Už dlouho to tak vedeme. Myslím si, že páreček Petrov a Boširov se stal součástí mezinárodního folkloru… Hovadská země, které je jedno, jaké má vztahy se Západem. Může dělat uvnitř sebe, proti svým občanům úplně všechno.“
Zatímco Kreml naznačuje Evropě, že jí může brzy vzkázat sbohem a šáteček, chová se vůči Spojeným státům jinak. Putin uznává jen sílu a USA jsou silné. Sedmého října ruský prezident překvapivě vyslal veřejný signál americké Demokratické straně, že s ní může spolupracovat v případě prezidentského vítězství Joea Bidena.
Putin uvedl, že byl 18 let přesvědčeným členem Komunistické strany Sovětského svazu. Podle něj jsou komunistické hodnoty příbuzné s hodnotami křesťanskými. Demokratická strana USA podle Putina má blízko k sociální demokracii a zároveň ze sociální demokracie vzešla komunistická strana. Putin tudíž jako bývalý komunista má, jak řekl, ideologickou bázi pro spolupráci s americkými demokraty.
Donalda Trumpa toto prohlášení věru nemuselo potěšit.
Autor je komentátor Práva
Rok nového velitele ukrajinské armády
Libor Dvořák
Stačilo Stačilo! Maláčová konečně dostala rozum
Apolena Rychlíková
Ani reforma sociálních dávek se ministru Jurečkovi moc nepovedla
Lukáš Jelínek
Peněz je dost, jen ty levné byty chybí
Julie Hrstková