Putin není car. Kopíruje Stalina
„Údělem ruského vedení je navracet území a upevňovat moc,“ prohlásil před pár týdny Vladimir Putin u příležitosti 350. výročí narození ruského cara Petra Velikého. A není pochyb o tom, že se jako Petr Veliký vnímá nejen on sám, ale že netouží po ničem víc, než aby ho tak viděl i svět.
Přirovnání mezi Vladimirem Putinem a Petrem Velikým ovšem kulhá, protože jako všichni ruští carové vedl sice imperiální války i Petr Veliký, ale západní Evropu obdivoval a svou zemi začal reformovat podle jejího vzoru.
Pod Petrem Velikým se Rusko vydalo směrem k modernímu státu, a to od oblékání, a dokonce pokutování za tradiční plnovous, přes reorganizaci státní správy a armády, až po potlačení vlivu církve a založení Akademie věd.
Sice se dodnes traduje fáma, že Petr Veliký měl ve své závěti zaúkolovat své následníky, aby si podmanili celou Evropu. Ale pravdou je, že se jednalo o padělek, vyrobený ještě za Napoleona s cílem ospravedlnit jeho tehdejší tažení proti Rusku.
Agresivní snaha Ruska se od západní Evropy nikoli učit, ale když už ne ji dobýt, tak ji alespoň ovládnout a nastolit v ní ruský pořádek, je typická až pro 20. století. A jejím symbolem není car, ale Stalin.
Komunistický krutovládce, který si co do počtu zmařených lidských životů nezadá s Hitlerem. Až na to, že Stalin masově vyvražďoval, až na výjimku polských válečných zajatců v Katyni, přednostně obyvatelstvo své vlastní říše.
Prezident Putin ví, že Západ se ho docela jednoduše bojí
Číst článek
V EU po putinovsku?
Faktem v každém případě je, že to byl Stalin, kdo po druhé světové válce založil mýtus o Rusku jako o jediném opravdovém bojovníku proti fašismu, osvoboditeli národů a nositeli míru v Evropě. Legendu, kterou v posledních deseti letech rozvinul Vladimir Putin až do kultovní podoby.
Svou inspiraci Stalinem ale dokazuje Putin i mnohem konkrétněji než jen rozvíjením orwellovského newspeaku. Když se Stalin zasazoval v roce 1945 na konferencích se spojenci o odsun téměř 14 milionů Němců, po staletí usazených ve střední a jihovýchodní Evropě, do rozbombardovaného Německa, nechtěl jen vyhovět prezidentu Benešovi a spol. Byl přesvědčen, že tohle Evropa nevydrží. Že nastane rozvrat a Moskva rozšíří svůj vliv co nejdál.
Hitler, Putin a jaké postoje zaujaly církve
Číst článek
Na nepokoje a chaos ve střední a západní Evropě sází teď i Putin. Dodávky ukrajinského obilí do Afriky znemožňuje v naději, že Evropu zaplaví zástupy hladovějících zoufalců.
A s kohoutky na plyn a ropu si hraje v domnění, že Evropané přece nakonec musejí dát přednost vytopené kleci před tou svou komickou demokracií a pofidérní svobodou, když jsou tak zhýčkaní. Jak by to mohlo v Evropské unii vypadat po putinovsku, začíná předvádět Viktor Orbán.
Stalin se svého času přepočítal. Jaká bude Putinova bilance, záleží na nás.
Autorka je komentátorka Českého rozhlasu
Když Evropa rokuje o zásadních věcech, Česko chybí
Apolena Rychlíková
Bude se zbrojit a cena bude vysoká
Kateřina Perknerová
Trumpovo prezidentství nemusí být pro evropské populisty požehnáním
Jiří Pehe
Bitva o AI mezi miliardáři teprve začala
Tereza Zavadilová