Silnější než před čtyřmi lety. Podle STEM Babiš posiluje, opozice je v křeči
CNN Prima News zveřejnila v neděli dopoledne další z předvolebních výzkumů: Agentura STEM se v průzkumu, probíhajícím první zářijový týden, dotazovala celkem 1014 občanů Česka podle kvótního výběru. A v číslech všechny ostatní strany drtivě válcuje Andrej Babiš s hnutím ANO. Opozice se naopak dál propadá, ČSSD by se do sněmovny – stejně jako v řadě dalších odhadů – neprobojovala.
Voliči se také vrací k ANO od Přísahy. I když oproti jiným předvolebním výzkumům favorizuje ten od STEM Babiše možná až příliš, trend je jasný: opozice se stále propadá a vidina vlády obou koalic se rozplývá.
Podle STEM Babiš posiluje. I kdyby čísla nebyla přesná, sledujeme opozici v křeči
Zajímavý je i rozklad koalic na jednotlivé strany – především pro Piráty a ODS. Největší česká pravicová strana je po osmi letech v opozici na 11,5 procentech. To v porovnání s rokem 2013, kdy měla ODS necelých osm procent, znamená, že se jí podařilo růst o necelého půl procenta ročně. Sebevědomé hlášení se o premiérské křeslo ze strany Petra Fialy působí v kontextu zveřejněných procent neadekvátně.
TOP 09 a KDU-ČSL by se do sněmovny vůbec nedostaly a pro tyto strany je tak koalice s ODS klíčová. Ze samotných stran by se do sněmovny dál dostala SPD, KSČM a STAN.
Koalice Pirátů a STANu přitom pomáhá k lepšímu výsledku především druhému jmenovanému subjektu, naopak Piráty oslabuje. Sázka na uměřenou kampaň, která dříve výrazným Pirátům sebrala autenticitu, nefunguje. Koalice, která ještě před půl rokem slavila – byla totiž na jeden čas v průzkumech první –, se nyní propadla až na třetí místo. A prakticky s každými novými čísly oslabuje.
Problém leží v opozici
Předvolební speciál: Národ hledal spasitele, našel hnutí ANO. Babiš zřejmě vyhraje, soudí komentátoři
Číst článek
Letošní volby jsou v lecčem specifické: důsledkem vzniku koalic v opozici vymizel lídrovský element a hlavní souboje se neodehrávají ve Středočeském kraji. Zásadní souboj se rýsuje v Ústeckém regionu, kde proti sobě stojí Babiš a Ivan Bartoš (Piráti), ale už nyní se dá očekávat, že pro šéfa Pirátů bude tento střet velmi nevyrovnaný.
Je to Bartoš, ze kterého si Babiš udělal hlavního soupeře v kampani. Na Piráty také míří největší procento dezinformačních materiálů a brojí proti nim i část koalice Spolu. Dříve sebevědomí Piráti tak letos působí v křečovité defenzivě.
Zároveň však letošní volby jakoby nemají žádné téma. Část debaty se vede o výši státního rozpočtu, jenže od obou koalic slyšíme jen to, že nebude zvyšovat daně. Nikdo se nesnaží působit jako uvěřitelná alternativa k Babišovi samotnému a ve vzduchu se vzhledem k opozičnímu chování během pandemie pořád vznáší hypotetická otázka, jestli by vůbec něco opozice zvládla líp.
Svými kroky navíc, spolu s ANO, pravicové strany přispěly k tomu, že za covid v Česku zaplatili ti nejchudší, jak přesně spočítal komentátor Aktuálně David Klimeš.
Pro část lidí tak Babiš zůstává kompetentnější a také méně nebezpečný: navzdory jeho některým krokům (zrušení superhrubé mzdy) dokazuje, že minimálně proti střední třídě nikdy vystupovat nebude. A zdá se, že to voličům a voličkám stačí – třeba i proto, že řada z nich stále nedokáže zapomenout na škrty pravicových vlád z období „před Babišem“.
V krizi je samozřejmě i levice, stejně jako celá podoba tradiční politiky. I tím se dá vysvětlit stagnace Pirátů: Doby, kdy působili antisystémově, jim dodávaly na relevanci. Jakmile se zbytkem scény splynuli a se STANem se skoro přestali programově lišit od Spolu, voliče ztrácejí.
Do voleb zbývá měsíc a ani pro jednu z koalic nevypadají čísla dobře. Shazovat tuto skutečnost na voliče je laciné a velmi nebezpečné. Problém skutečně leží v opozici.
Ta totiž částečně redukuje volby na imaginární souboj dobra se zlem, aniž by si uvědomila, že příčiny společenské nespokojenosti leží úplně jinde než v symbolické rovině politiky, založené na moralizování a poučování.
Autorka je komentátorka serveru A2larm
Bezbranní v Trumpově světě
Petr Holub
Celník Trump bojuje proti kapitalismu
Jan Fingerland
Většina krajů nechce nová gymnázia. Zaměstnavatelé potřebují průmyslováky
Martin Fendrych
EET rozpočet nezachrání. Doba nízkých deficitů je definitivně pryč
Julie Hrstková