Libanonská válka roste, ale nikdo neví kam. Hizballáh má větší a pokročilejší arzenál než Hamás v Gaze

Války mohou mít různé podoby i míry intenzity. Týká se to i současného konfliktu mezi Izraelem a libanonským hnutím Hizballáh. Jejich boj právě vstoupil do nové, intenzivnější fáze. Zatím posledním překročením dosavadních zvyklostí bylo vystřelení rakety Hizballáhu na Tel Aviv. Střelu se Izraelcům podařilo zachytit, ale incident je připomínkou, že Hizballáh má arzenál, který je mnohem větší a pokročilejší, než kterým disponoval Hamás v Gaze.

Komentář Bejrút/Tel Aviv Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohled na kouř a oheň na libanonské straně hranice s Izraelem poté, co Izrael uvedl, že zaznamenal přípravu ozbrojené skupiny Hizballáh na útok na Izrael a provedl preventivní údery na cíle Hizballáhu v Libanonu

Pohled na kouř a oheň na libanonské straně hranice s Izraelem poté, co Izrael uvedl, že zaznamenal přípravu ozbrojené skupiny Hizballáh na útok na Izrael a provedl preventivní údery na cíle Hizballáhu v Libanonu | Foto: Aziz Taher | Zdroj: Reuters

Konflikt mezi Izraelem a Hizballáhem trvá od vzniku hnutí před více než 40 lety, ale to nejdůležitější se odehrává od 7. října, kdy Hizballáh začal ostřelovat Izrael, a to bez přerušení každý den.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jan Fingerland: Libanonská válka roste, ale nikdo neví kam

Izraelci odpovídali ostřelováním skladišť a odpališť na libanonském území, a také likvidací některých důležitých velitelů.

Izraelské síly tedy po celou dobu války v Gaze musely část kapacit držet na severu, a to i kvůli druhému nebezpečí – totiž hrozbě jednotek Hizballáhu Radván, které jsou cvičeny na masové proniknutí na izraelské území.

Bylo by to tedy opakování 7. října, ale na druhé straně země.

Bod obratu

Nakonec izraelská vláda dospěla k závěru, že boje v Gaze jsou na ústupu, a nadešel čas vrátit domů desítky tisíc Izraelců ze severu země, kteří už skoro rok žijí v hotelech a ubytovnách v jiných částech země.

Předzvěstí nynější fáze byla spektakulární operace s vybuchujícími pagery, která vyřadila z činnosti velkou část důstojníků Hizballáhu, a následné usmrcení důležitých vrcholných velitelů zodpovědných za raketovou střelbu a jednotky určené k průniku do Izraele.

USA, Francie, EU i Saúdská Arábie vyzvaly k příměří mezi Izraelem a Libanonem. Má trvat 21 dní

Číst článek

Vedle toho Izraelci začali likvidovat skladiště zbraní v obytných domech, na která před tím neútočili. Vyzvali v letácích a na internetu ty Libanonce, kteří bydlí v těchto domech, aby odešli, ale na útěk se vydaly další statisíce obyvatel jihu Libanonu.

Nyní už tři dny trvá izraelský tlak na Hizballáh, a cílem izraelského vedení je pravděpodobně donutit vůdce Hizballáhu k zastavení palby na Izrael a stažení pozemních jednotek daleko od hranice.

Není ale jasné, co bude, pokud se Nasralláh nepodrobí a naopak bude stupňovat své raketové útoky, jako je čerstvá střelba na Tel Aviv.

Palebná síla Hizballáhu je mnohem vyšší než ta, kterou zatím nasadil, i když Izraelcům se pravděpodobně podařilo nemalou část jeho kapacit ochromit.

Zatím je tedy situace velmi vratká, a jde vlastně nejen o souboj raket, stíhaček a protiraketových systémů, ale také o souboj vůlí – a nervů.

Autor je komentátor Českého rozhlasu

Jan Fingerland Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme