Pirátská libůstka. V anketě se ale nerozpustí a dál budou loupit přízeň voličů
Když se daří, je potřeba skončit a založit ještě lepší projekt. Zhruba v tomto duchu se nese anketa na internetovém fóru Pirátů. Vyvolat podobné hlasování o rozpuštění strany není složité. Každý člen ho může navrhnout.
Piráti se k této věci nevyjadřují ve své historii poprvé. Došlo k tomu opakovaně a strana se dosud nerozpustila. Proto není potřeba brát ankety tohoto typu příliš vážně. Samozřejmě za předpokladu, že k nim podobně přistupuje většina členů pirátské strany. V opačném případě by na blížícím se celostátním fóru nevolili nové vedení. Rozhodovali by o zániku strany a dělbě kořisti.
Za ni lze s nadsázkou považovat slušný balík peněz, který Piráti získali za dosažené úspěchy v nejrůznějších typech voleb. Přitom v roce 2010 na něj hleděli z velké dálky a zdál se nedosažitelný. Ve sněmovních volbách se tehdy nedostali přes jedno procento.
Za sedm let se z Pirátů stala třetí nejsilnější strana v zemi, alespoň podle získaných hlasů ve volbách, které jim umožnily obsadit 22 křesel v Poslanecké sněmovně. O tom, že nešlo o ojedinělý příklon voličů k nim, se přesvědčili ve volbách komunálních v roce 2018 a v loňských do Evropského parlamentu.
Body u voličů ztrácet nebudou
Zkrátka přítomnost Pirátů na tuzemské politické scéně už nikoho neudivuje. Neznamená to, že by tato strana splynula s davem. Z něj naopak výrazně vybočuje. Například tím, že funguje na základě vnitrostranické demokracie.
Ta se projevuje v tom, že každý člen si může vynutit hlasování prakticky o čemkoli. Piráti tak mohou na veřejnosti někdy působit jako svérázný a rozhádaný spolek, který může poměrně rychle měnit své vedení, nebo názory. Výsledky nejrůznějších pirátských vnitrostranických hlasování dokazují, že tomu tak úplně není.
Sněmovní strany čeká období sjezdů. ODS, Piráti, KSČM i KDU-ČSL si budou volit nové vedení
Číst článek
Zároveň Piráti nemají nyní zájem včlenit se do opozičního bloku tak, aby upozadili svoji značku. Přízeň u voličů získávají jako neokoukaná protestní strana, která nemá problém kritizovat Andreje Babiše, nebo třeba Miroslava Kalouska. Výsledky průzkumů veřejného mínění dokazují, že jejich strategie nachází u části voličů ohlas. Ten však není tak velký, aby jim reálně hrozilo převzetí vládní odpovědnosti v této zemi.
Při pohledu na jejich počínání na pražském magistrátu je to pro ně spíše příznivá zpráva. I nadále tak budou moci na celostátní úrovni těžit z pověsti protestní strany. Body u voličů nebudou ztrácet za převzetí vládní odpovědnosti.
Pirátům proto zatím nehrozí, že by jejich popularita měla prudce klesat. Anketa o rozpuštění této strany zůstane i nadále poněkud bizarní součástí pirátského života a na blížícím se celostátním fóru se bude rozhodovat především o novém vedení.
Autor je komentátor Českého rozhlasu
Legislativní korzet pravdomluvnost nezařídí
Kateřina Perknerová
Konflikt mezi Muskem a evropskými lídry sílí
Jiří Pehe
Políbit prsten jako Zuckerberg
Tereza Zavadilová
Dodržel Stanjura rozpočet? Jsou důležitější otázky
Petr Holub