Davos bez Trumpa, ale s Čínou
Kdo se vyšplhá po zasněžené cestě s několika bezpečnostními kontrolami až do malebného údolí s řadou sjezdovek, bude překvapen, jak malé ale přelidněné městečko Davos je.
Mezi schůzkami v luxusních hotelích přebíhají nebo často kloužou davy lidí. Osmdesát procent návštěvníků dokonce nemá akreditaci do hlavního konferenčního centra a řada z nich přijela právě na ony pobočné soukromé schůzky.
Ospalé lyžařské středisko uprostřed švýcarských Alp se zkrátka zase na pár dnů změní v Mekku globalizace. Někteří dokonce o každoročním Světovém ekonomickém fóru mluví jako o sjezdu globální církve volného obchodu a demokratického kapitalismu.
Letos pořadatelé dokonce jako téma konference přímo vyhlásili globalizaci 4.0. V současném geopolitickém rozpoložení a především probíhající obchodní válce mezi USA a Čínou se ostatně není ani čemu divit.
V Davosu ale bude chybět hlavní protagonista a loňská hlavní hvězda Donald Trump, který cestu zrušil kvůli domácím tahanicím o rozpočet a „shutdownu“ federální vlády. Pro amerického prezidenta by ostatně nebylo historicky úplně obvyklé přijet opakovaně.
Hlavní hvězda fóra
Na tradičním srazu špiček politiky a byznysu ale budou chybět i další lídři svobodného světa – britská premiérka a francouzský prezident. Oba kvůli svým problémům, které také narušují světový ekonomický a politický pořádek.
Theresa Mayová se topí v jednání o brexitu, jenž otřásá a ještě otřese Evropou. Emmanuel Macron pak řeší bouře žlutých vest, jenž ukazují na rostoucí nerovnost a nespokojenost ve společnosti a mohly by být předzvěstí něčeho ještě dramatičtějšího i ve světovém měřítku. Právě na otázky společnosti, sociálního smíru a související budoucnosti práce a vlády se fórum stále více orientuje.
Chybět ovšem nebude tradičně velká čínská delegace. Komunistická totalitní říše středu se paradoxně dnes snaží prezentovat jako zastánce volného a svobodného obchodu.
Po letech uzavírání vlastního trhu konkurenci a bezvýhradné podpory vlastních národních šampionů, často polostátních šampionů, se jí teď mávání praporem svobodného obchodu prostě hodí.
Právě její ekonomické soupeření se Spojenými státy a zpomalování miliardové ekonomiky zařadil mezi největší hrozby ve výroční zprávě Mezinárodní měnový fond, stejně jako samotné davoské ekonomické fórum.
Dalšími jsou možné a související otřesy finančních trhů a celosvětový růst úrokových sazeb. Dohromady ne příliš povzbuzující koktejl pro ekonomiku. V neposlední řadě pak samozřejmě i varování před následkem zpomalování růstu a z něj pramenící nespokojenosti, především dále sílícím populismem.
Firma Huawei je ochotná ukázat svá zařízení pro vývoj produktů, oznámil v Davosu její šéf
Číst článek
Davos ale letos čeká ještě jeden velký rozdíl. Ještě před dvěma lety návštěvníka přímo praštilo do očí, že hlavními hvězdami byly technologické firmy. Na týden postavené prezentace firem jako facebook doslova obsypaly hlavní ulici. Letos je vše jinak.
Provozní ředitelka největší světové sociální sítě Sheryl Sandbergová sice přijede a vystoupí. Ale z někdejšího miláčka spíš bude někdo, komu se řada lidí spíše ráda vyhne. IT giganti jsou dnes díky svým skandálům upadli v nemilost veřejnosti a politiků. Dokonce se o nich mluví jako o proponentech šmírovacího kapitalismu, jehož průkopníkem je právě Čína a její firmy.
Celé fórum, jehož hlavní hvězdou bude asi britský následník trůnu William, se tak mnohem více otáčí zpět ke společnosti. Zatímco ještě loni byla dlouholetým tématem Davosu čtvrtá průmyslová revoluce, dnes se jasně otáčí mnohem více ke společnosti a řešení problémů současného ekonomického systému. A to je jen dobře, protože pokud se na ně nezaměříme dnes, za pár let tady už nic takového nemusí být.
Slovenští lékaři na barikádách
Kamila Pešeková
Spojené státy v roce 2024, rozvrat tradiční politiky
Jiří Pehe
Stínová flotila pomáhá ruské ekonomice
Libor Dvořák
Hledá se vrah
Iva Pekárková