Piráti mají kandidátku do evropských voleb. Kandidát Lipavského, Mikuláš Ferjenčík, naprosto pohořel

S blížícími se volbami do Evropského parlamentu začínají politické strany připravovat své kandidátky. Už nějakou dobu známe lídryni Starostů a nezávislých, svou jedničku do eurovoleb avizovali také lidovci.

Komentář Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marcel Kolaja

Výsledek primárek do jisté míry ukončuje polarizační debaty o možném rozštěpení strany | Foto: Viktor Daněk | Zdroj: Český rozhlas

Další vládní strana Piráti už má také jasno. Na svém celostátním fóru členstvo rozhodlo, že stranu do Evropského parlamentu povede, už podruhé, Marcel Kolaja.

Přehrát

00:00 / 00:00

Apolena Rychlíková: Piráti mají kandidátku do evropských voleb. Kandidát Mikuláš Ferjenčík pohořel

Vyhrál přesvědčivě: získal 299 hlasů z celkového počtu 543 a v boji o pozici lídra porazil své stávající europoslanecké kolegy Markétu Gregorovou a Mikuláše Peksu. Ti se probojovali do pětice hlavních kandidátů: Gregorová obhájila druhé místo na kandidátce a Peksa nastupuje do voleb jako čtyřka.

Doplní je regionální tvář – Zuzana Klusová, úspěšná pirátka z Karviné, spoluzakladatelka spolku S.O.S. Karviná a Platformy pro skutečně spravedlivou transformaci. Ta bezpochyby patří k nejzajímavějším pirátkám vůbec, i proto, z jakého prostředí vychází a čemu se věnuje. Hlavní pětici uzavírá David František Wagner.

Prohra Lipavského

Velký debakl naopak zaznamenala dříve výrazná tvář pirátské strany, bývalý poslanec Mikuláš Ferjenčík. Ten svou účast v pirátských primárkách avizoval už dávno a hýřil sebevědomím.

Znovu Kolaja. Piráti vybrali lídra pro eurovolby, místopředseda strany vede kandidátku podruhé

Číst článek

Nakonec však úplně propadl: v hlasování o lídrovi kandidátky dostal pouhých 176 hlasů, tedy méně než mnohem méně známý kandidát, zástupce předsedy spolku Mladí lékaři Albert Štěrba.

Po neúspěchu v parlamentních volbách je to tak další propad Ferjenčíka, jež momentálně pracuje na pozici asistenta svého kolegy, Jakuba Michálka.

Jeho sebevědomý nástup do pirátských primárek před pár měsíci působil spíš jako snaha vrátit se na výsluní vysoké politiky, nikoliv jako upřímný zájem o evropskou politiku. Ferjenčík neuspěl i přesto, že jeho hlavním podporovatelem byl ministr zahraničních věcí Jan Lipavský.

Výsledek primárek do jisté míry ukončuje polarizační debaty o možném rozštěpení strany. Europoslanecká skupina – působící a jednající poměrně dost autonomně – totiž občas za svůj přístup i prosazované názory čelila kritice.

A to i proto, že se s uhlazenými vládními Piráty, kteří už dávno nepřipomínají tu energickou a odvážnou stranu z období před několika lety, často rozchází. Rétoricky i obsahově. 

Skepticismus Čechů k Evropské unii? Dědictví Václava Klause, míní pirátský lídr eurovoleb Kolaja

Číst článek

Spory navíc byly oboustranné: stačí si vzpomenout na nesouhlasné výstupy Markéty Gregorové, která byla jednou z nejhlasitějších odpůrkyní koalice se STAN a varovala před tím, ze Starostové Piráty vymažou.

Pnutí mezi „vládními“ Piráty a těmi evropskými bylo zkrátka jasně viditelné. I proto nejspíš Lipavský vsadil na Ferjenčíka a tlačil ho na lídra kandidátky.

Tragický výsledek Ferjenčíka je tak nakonec i Lipavského prohra a bude zajímavé sledovat, jak se dvojkolejní situace bude vyvíjet dál. Jedno je ale už teď jasné: práci svých evropských kolegů zhodnotilo pirátstvo nadmíru kladně.

Autorka je publicistka a dokumentaristka

Apolena Rychlíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme