Výrobci solárních panelů v Evropě i USA krachují. Podlehli levné konkurenci z Asie

Továrna na výrobu solárních panelů ve Valašském Meziříčí končí. Provozy zavře během července a srpna. O práci tak přijde 497 stálých pracovníků a další desítky agenturních zaměstnanců. Pobočka německé firmy Schott Solar tak doplácí na levnou konkurenci z Asie. A není jediná. Podobně dopadly i jiné firmy v Evropě i Spojených státech.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fotovoltaické panely (Serpa, Portugalsko)

Fotovoltaické panely (Serpa, Portugalsko) | Foto: European Commission Audiovisual service

Včera oznámila bankrot americká firma Abound Solar. Tento týden ukončí provoz. Firmě nepomohly ani vládní garance na úvěry za 70 milionů dolarů, které získala loni. Společnost po sobě nechává majetek a pohledávky v hodnotě asi 100 milionů dolarů, ale její závazky jsou pětkrát vyšší.

Podobný osud postihl i dalšího amerického výrobce solárních modulů, firmu Solyndra. Tu kdysi veřejně podpořil sám prezident Barack Obama. Solyndra získala na vládní garance úvěry přes půl miliardy dolarů. Jenže loni skončila a byla rozprodána po částech.

Podobných případů je více nejen v Americe, ale také v Německu. Ostatně i německá firma Schott uzavře kromě závodu ve Valašském Meziříčí i továrnu v Americe.

Podle společnosti Patria jsou hlavní důvody, proč krachují výrobci, když podnikání v solární energetice je velice výnosné, dva.

Západní výrobci fotovoltaiky nedokážou vzdorovat levné čínské konkurenci. Nedokážou stlačit náklady a tím pádem ani ceny. Takže je čínští výrobci, kteří nejsou zatížení vysokými pracovními náklady, vytlačují z trhu. Kromě toho jak USA, tak evropské země prudce snižují subvence pro solární energetiku. Hlavně Evropa si takové dotace nemůže dovolit kvůli finanční krizi.

Podle ekonomů to v rozporu s proklamovanou snahou Evropské Unie zlepšovat životní prostředí a podporovat obnovitelné zdroje není. Podpora měla opodstatnění v době, kdy bylo velice drahé pořídit si sluneční elektrárnu.

Dotované ceny elektřiny měly motivovat podnikatele, aby do vysokých nákladů šli a aby měli garantovanou určitou návratnost investice. Jenže od té doby několikanásobně klesly pořizovací náklady. Právě proto, že solární panely začala ve velkém vyrábět Čína. Tím se ze solární energetiky stal velice výnosný obchod a do takového podnikání se pustilo ohromné množství firem.

Což zároveň znamená mnohem větší požadavky na dotace, než původně politici očekávali. Dalo by se říci, že dotace už splnily svůj účel a je rozumné přizpůsobit je současným podmínkám.

Horší je, že na to, jak lákavým se toto odvětví stalo pro podnikatele, doplácí evropští a američtí výrobci panelů. Právě proto, že to jako výbornou podnikatelskou příležitost vyhodnotili i čínští výrobci.

Jitka Hanžlová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme