V Evropské unii brzy padnou mléčné kvóty. Sýry a jogurty by mohly zlevnit
Evropští chovatelé dobytka už se připravují, jak zaplaví společný trh mlékem. V Bruselu totiž vrcholí jednání o zrušení jednoho z nejspornějších regulačních opatření, takzvaných mléčných kvót. Trh s mlékem chce Evropská unie uvolnit v roce 2015.
Zemědělce pak nebude nic omezovat a budou moci zvýšit produkci podle poptávky na trhu. Spotřebitelé by se tak mohli těšit na levnější mléko a liberalizovaný trh zřejmě povede i ke snížení cen mlékárenských výrobků, i když asi ne hned po zrušení kvót.
Samotní farmářii ovšem na zrušení regulace nejspíš prodělají, větší nabídka totiž povede k poklesu výkupních cen. Většina českých zemědělců se proto změny spíše obává.
Limity výroby mléka sice farmáře omezují, na druhé straně jim ale zaručují zisky. Kvóty platí i pro zemědělce v okolních státech a ti tak nemají přebytečnou produkci, kterou by mohli za nízké ceny dodávat na tuzemský trh a konkurovat domácím farmářům.
Server iDnes.cz cituje viceprezidenta Agrární komory Jindřicha Šnejdrlu, který tvrdí, že západní státy unie dotují chov krav, a tamní zemědělci tak mohou nabídnout mléko za mnohem nižší cenu než domácí producenti.
Výkupní cena mléka se podle něho může propadnout až k šesti korunám za litr. Nyní se pohybuje kolem sedmi korun a padesáti haléřů, což už chovatelé označují za ztrátové.
Čeští zemědělci navíc žádnou státní podporu produkce mléka očekávat nemohou. Ministr zemědělství Petr Bendl z ODS jakoukoli finanční pomoc nebo omezení případných dovozů mléka odmítá.
Jeho úřad chce přesto chovatele podpořit tím, že umožní výrobcům mléka slučovat se do organizací, které by s odběrateli jednaly o výkupních cenách. V takovém sdružení budou mít zemědělci silnější vyjednávací pozici. Bruselští úředníci takovou formu pomoci povolují.