Příčinou jsou vyšší náklady, ceny nafty, elektřiny i obalů. „Výroba začíná být velice riziková. Nedělá mi to žádnou radost, ale nemůžu prodávat pod cenou,“ prohlásil šéf Madety.
V tisku se v sobotu dočtete, že v Česku klesá výroba základních mléčných výrobků. Píše to Mf Dnes. Facebook podle Práva upozornil na chlapce, který vydíral mladší spolužačky kvůli nahým fotkám.
Máslo se stává luxusním zbožím. Odpovídají tomu alespoň ceny. Za čtvrtkilové balení zaplatí zákazníci v současnosti i 60 korun. Podle mlékárenského svazu je totiž na trhu nedostatek mléčného tuku.
Vzájemné sankce mezi Ruskem a Evropskou unií kvůli ukrajinské krizi platí 12 měsíců. Rusko teď rozhodlo, že sankční režim na dovoz vybraného zboží prodlouží o další rok. V době debat o omezení obchodu kritici upozorňovali, že to silně ohrozí české podniky. Ty jen v prvních pěti měsících letošního roku na exportu přišly o 15 miliard korun. Na omezení ale doplácí především Rusko.
Kozí mléko a výrobky z něj jsou v Česku stále populárnější. I díky tomu roste počet lidí, kteří se pouští do takzvaného kozího byznysu. Jen počet farmářů se za posledních pět let dokonce zdvojnásobil, dnes jich v Česku podniká okolo čtyř stovek. Z kozího mléka navíc těží i další firmy - v kosmetice nebo třeba v kojenecké výživě.
Evropští chovatelé dobytka už se připravují, jak zaplaví společný trh mlékem. V Bruselu totiž vrcholí jednání o zrušení jednoho z nejspornějších regulačních opatření, takzvaných mléčných kvót. Trh s mlékem chce Evropská unie uvolnit v roce 2015.
Z českých obchodů se stahuje mléčná rýže, v Německu v ní našli sklo. Jde o výrobek firmy Müller ve třech příchutích a s datem spotřeby do 23. května. Společnost dovezla do Česka asi 12 tisíc kelímků.
Dva ze středočeských farmářů nalezli způsob, jak zvýšit prodej mléka a neprodělat na něm. Začali ho rozvážet lidem téměř až do domu. Po vzoru pojízdných prodejen z dob socialismu zajíždějí na smluvená místa do okrajových částí Prahy ale i blízkých středočeských měst a obcí, kde mléko a další výrobky prodávají.
Na českém trhu se objevuje stále více náhražek sýrů, másel nebo jogurtů. Při jejich výrobě se místo mléka používají rostlinné oleje. Podobná situace je i na dalších trzích zemí Evropské unie.
Skandál s mléčnými produkty vyráběnými v Číně se rozrůstá, podána byla první žaloba. Nebezpečný melamin poškozující ledviny byl objeven v dalších jednatřiceti potravinách, z obchodů ve Východní Asii jsou stahovány i čokolády britské společnosti Cadbury. Rodiče, jejichž dítě je hospitalizováno v Pekingu, jako první žádají po jednom z největších čínských závodů na mléčné výrobky, společnosti San-lu, statisícové odškodné.