Téměř tři čtvrtiny webů nabízejících úvěry v EU porušují zákon

Nepravosti při poskytování spotřebitelských úvěrů přes internet jsou v Evropě hodně rozšířené. Kontrola webových stránek nabízejících úvěry na koupi spotřebního zboží v Evropské unii ukázala na časté porušování zákona.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peníze. Ilustrační foto.

Peníze. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Z 562 webů zkontrolovaných Evropskou komisí ve všech 27 členských státech EU a také v Norsku a na Islandu jich 70 procent nevyhovělo unijním normám.

Z kontrolovaných zemí nejlépe dopadl Island. Proti žádné z deseti tam zkontrolovaných webových stránek nemusely dozorčí orgány zakročit.

Naopak ve Španělsku a na Slovensku se porušení zákona dopustilo všech 29, respektive deset kontrolovaných internetových poskytovatelů úvěrů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Závěry šetření Evropské komise zprostředkoval bruselský ČRo zpravodaj Pavel Novák

Dobře nevyšla z šetření ani Česká republika. Nepravosti se našly u devíti z deseti prověřovaných stránek.

Nejčastějším prohřeškem proti pravidlům platným v celé Unii je zatajování informací, podle kterých se zákazník rozhoduje o vzetí úvěru. Například chybějící roční úroková sazba je pro spotřebitele základním údajem, podle kterého porovnává jednotlivé nabídky.

Řada kontrolovaných webových stránek postrádala také informaci, na jak dlouho se smlouva o úvěru uzavírá. Běžnou praxí bývá také zatajování celkové výše poplatků za poskytnutí úvěru.

Nepoctivým nabídkám úvěrů nahrává anonymita internetu, ale i sami zákazníci

Číst článek

Dozorové orgány v jednotlivých zemích mají do podzimu Evropské komisi nahlásit, jak s hříšníky naložily. Někde je vyzvou k odstranění chyb a pohrozí jim pokutou.

V České republice se kontrolou webu nabízejících úvěry zabývá Česká obchodní inspekce. Podnikateli může vytknout chyby na jeho stránkách, ale zároveň už mu za ně založí i pokutu a nařídí nápravu nedostatků.

Pavel Novák, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme