Světu zřejmě hrozí krize v obchodu s vínem. Poptávka silně převyšuje nabídku
Víno není vinno, že se lidé opíjejí, praví české přísloví - jenomže z celosvětového hlediska zřejmě spotřebitelé dost tlačí na pilu. Poptávka po víně převyšuje podle zprávy americké finanční společnosti Morgan Stanley nabídku. A bude to prý ještě horší: světu prý hrozí nedostatek vína.
Jak informuje BBC, finanční společnost Morgan Stanley zdůvodňuje krizi v trhu s vínem rostoucí poptávkou a špatným počasím, které nepřálo hlavně evropským vinařům.
Produkce vína globálně byla na vrcholu v roce 2004 a od té doby klesá, poptávka ale naopak stoupá. Loni dokonce převýšila nabídku o 300 milionů beden. A Morgan Stanley varuje, že to je nejhorší situace za více než 40 let, co se o tom vedou záznamy.
Morgan Stanley tvrdí, že situace je špatná hlavně v Evropě. Naproti tomu stoupá produkce ve Spojených státech, Austrálii, Argentině, Chile, Jihoafrické republice a na Novém Zélandu. Tyto země tak budou z hrozící krize zřejmě profitovat. Podle BBC tak mohou globálně zvýšit cenu za vývoz vína.
Nejvíce vína se podle Morgan Stanley vypije ve Francii, Spojených státech, Číně, Německu, Rusku, Španělsku a Argentině. Zpráva tak konstatuje, že spotřeba vína stoupá od roku 1996 s drobným poklesem v letech 2008-9. Dnes se spotřebují ročně asi tři miliardy beden.
Producenti, kterých je na světě přes milion, vyrobí ale ročně o 200 milionů beden míň, než požaduje poptávka.
Na suchu ale konzumenti vína nezůstanou. Zásoby se ztenčí, dojde na starší ročníky a spotřebitel bude zřejmě nucen si připlatit za dovoz vín z oblastí, kde produkce roste.