Spotřebitelské ceny v Česku v září meziročně vzrostly o 0,7 procenta
Ceny pro spotřebitele v Česku v září dále zrychlily meziroční růst na 0,7 procenta ze srpnových 0,6 procenta. Důvodem je hlavně zdražení potravin a nealkoholických nápojů. Proti předchozímu měsíci ceny v září klesly o 0,2 procenta, hlavně kvůli zlevnění dovolených. Údaje o inflaci dnes zveřejnil Český statistický úřad. Analytici další zvýšení meziroční inflace očekávali.
Meziroční inflace v Česku se od počátku roku držela jednu nebo dvě desetiny procenta nad nulou, po květnovém růstu na 0,4 procenta se v červnu vrátila k nule. Od té doby spotřebitelské ceny rostou a letos v září zrychlily růst nejvíce od počátku letošního roku.
Ceny zboží v září úhrnem meziročně vzrostly o půl procenta, ceny služeb se zvýšily o 1,2 procenta.
U potravin ceny ovoce po srpnovém poklesu začaly v září růst, skoro o 18 procent zdražily citrusy. Zmírnil se pokles cen zeleniny, hlavně brambor. Meziročně zdražilo mléko a některé mléčné výrobky, vejce, čokoláda a kakao. Zdražily také alkoholické nápoje a tabákové výrobky. Zvýšily se ceny v restauracích a za ubytování.
V září zrychlil meziroční růst cen finančních služeb, zpomalil naopak u oděvů a obuvi a také u zájezdů. Klesly ceny elektřiny, zvýšily se naopak u zemního plynu, nájemného a vody. Zlevnily telekomunikační služby a mobilní telefony.
Proti srpnu ceny pro spotřebitele v září u zboží úhrnem vzrostly o 0,2 procenta, zatímco u služeb klesly o 0,8 procenta.
Zájezdy v důsledku končící letní sezony meziměsíčně zlevnily o víc než 14 procent. Snížily se ceny zboží pro domácnost, z potravin klesly především ceny jogurtů, jablek a brambor.
Zdražily naopak oděvy a obuv, finanční služby, lihoviny a víno. V souvislosti se zahájením nového školního roku vzrostly poplatky v mateřských i dalších školách a ve školních družinách a jídelnách a za ubytování na internátech a vysokoškolských kolejích.