„Spotřebitelské ceny v říjnu pokračovaly ve zrychlování meziročního růstu. Ten byl však stejně jako v září tlumen cenami pohonných hmot,“ uvedla vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen.
Spotřebitelské ceny v Česku v srpnu meziročně vzrostly o 2,2 procenta, stejně jako v červenci. Meziročně zlevnily pohonné hmoty, zpomalilo zlevňování potravin. Vyplývá z informací statistického úřadu.
V zemědělství se výrobní ceny snížily o 19,8 procenta. Ceny stavebních prací se ve srovnání s loňským lednem zvýšily o dvě procenta a u tržních služeb pro podniky vzrostly o 4,6 procenta.
„Ceny pohonných hmot tři měsíce po sobě rostly,“ uvedli statistici. Meziročně růst cen zpomalil ve většině oddílů spotřebního koše. Meziměsíčně spotřebitelské ceny stouply o 0,2 procenta.
V únoru byla meziroční inflace 16,7 procenta, v březnu to bylo o dva procentní body méně, uvedl Český statistický úřad. Podle analytiků to způsobily nižší ceny potravin, pohonných hmot ale i energií.
Spotřebitelské ceny v Česku v prosinci meziročně stouply o 15,8 procenta, tempo růstu tak zpomalilo z listopadových 16,2 procenta. V meziměsíčním srovnání ceny stagnovaly.
Růst cen v Česku znovu zrychlil, letos v září dosáhla meziroční inflace osmnácti procent. Zdražování se nejvíce projevilo v cenách energií, potravin nebo bydlení.
Z jednotlivých potravin se výrazně zvýšily například ceny mouky, a to o téměř 70 procent. Chleba zdražil o 28,6 procenta, drůbeží maso o třetinu a polotučné trvanlivé mléko o 42,3 procenta.
Zpráva o vývoji inflace v USA naznačila, že růst spotřebitelských cen již dosáhl svého vrcholu. Sektory závislé na hospodářském růstu pak rostly díky schválení infrastrukturního balíčku.
„Cena brambor byla meziročně nižší o zhruba 20 procent a dosáhla hodnoty 12 korun za kilogram,“ uvedla vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen Českého statistického úřadu Pavla Šedivá.
Zlevnilo meziročně polotučné trvanlivé mléko nebo vejce. Ceny alkoholických nápojů stouply proti loňskému září o 5,7 procenta a tabákových výrobků o 14,2 procenta.
Ceny lihovin se zvýšily o 9,5 procenta, ceny piva o 3,7 procenta, nepatrně ovšem zlevnilo víno. Za maso zaplatili lidé o šest procent více, ovoce zdražilo téměř o čtvrtinu a cukr o 12 procent.
Na růstu se podepsaly ceny potravin. Vepřové maso či uzeniny byly v květnu dražší než před rokem, levnější bylo máslo. Zdražila i elektřina. Proti růstu inflace působily levnější pohonné hmoty.
Například tržní nájemné stouplo o 39 procent, brambory o 37 procent, povinné ručení u aut o 24 procent a nafta o 14 procent. Naopak výrazný pokles cen zaznamenala především elektronika.
Nájemné v září meziročně zdražilo o 3,8 procenta, vodné a stočné o 2,6 procenta, elektřina téměř o deset procent a více se platilo i za zemní plyn, teplo a teplou vodu.
Spotřebitelské ceny ve Spojených státech rostly během září nejvýrazněji od října roku 2014. Ve srovnání s předchozím rokem byl zaznamenán růst o 1,5 procenta, všímá si německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung. Životní náklady ženou nahoru zvlášť vyšší ceny za benzín a nájmy. Agentura Reuters uvádí, že dotázání ekonomové přitom počítali s růstem cen do výše 1,1 procenta.