Španělsko má šanci vyřešit své problémy samo
Dluhová krize může postihnout i silné země eurozóny. Varuje před tím Mezinárodní měnový fond. Ve svém ekonomickém výhledu pro Evropu takový vývoj označuje ne snad za nejpravděpodobnější scénář, ale za jedno z možných rizik.
Podle ekonoma České spořitelny Jana Jedličky není příliš pravděpodobné, že se dluhová krize přesune z Řecka, Irska a Portugalska i do jádra eurozóny, tedy třeba do Německa, Francie nebo Nizozemí.
„Pokud by tento scénář nastal, určitě by to nebylo tak, že špatné hospodaření německé vlády by uvedlo investory v nejistotu a začaly by být obavy o solventnost německé vlády dostát svým závazkům, splácet své dluhopisy. To znamená, že scénář, jehož jsme svědky v případě Řecka, Irska, Portugalska, by nenastal,“ řekl.
Ekonom České spořitelny Jan Jedlička mluví o dluhové krizi v eurozóně ve Světě o druhé na Rádiu Česko.mp3
Podle ekonoma však není úplně vyloučené, že dluhová krize by doputovala do Německa „zadními vrátky“ prostřednictvím tamního bankovního sektoru.
„Německé banky patří mezi nejvýznamnější a nejsilnější finanční instituce a není žádným tajemstvím, že byly i mezi největšími investory například do řeckých dluhopisů, ale třeba i do dluhopisů Irska a Portugalska. V případě restrukturalizace řeckého dluhu, o kterém se velmi vážně spekuluje, je potom nasnadě varianta, že německé banky by byly nuceny odepsat desítky miliard eur na vrub svých ztrát, a to by samozřejmě německé hospodářství muselo postihnout,“ uvedl Jan Jedlička.
Záchranný balíček byl zatím poskytnut Řecku, Irsku a Portugalsku, což jsou podle jeho slov periferní a malé ekonomiky, a Německo a ostatní státy EU mají na to, aby tyto státy zachránily.
„Myslím, že chléb by se začal lámat v okamžiku, kdyby se do podobných problémů dostalo Španělsko. Potom si troufnu říct, že i tak velké ekonomiky, jako jsou ty tři největší eurozónové – to znamená Německo, Francie, Itálie – by v současné fiskální situaci neměly na to, aby Španělsko zachraňovaly,“ řekl Jan Jedlička.
Dodal, že Španělsko je sice čtvrtou nejzranitelnější ekonomikou, ale oproti Irsku, Portugalsku a zejména Řecku je na tom mnohem lépe. A pokud se mu podaří vyřešit abnormálně vysokou nezaměstnanost, která se pohybuje kolem dvaceti procent, vzroste i důvěra ve španělskou ekonomiku.