Proti úsporným opatřením vlády stávkují v Portugalsku, stejně jako přesně před rokem, dvě hlavní odborové centrály. Vloni byl protest namířen proti socialistické vládě, letos proti pravicové koalici. Ta kvůli podmínkám záchranné finanční pomoci ve výši 78 miliard eur zavádí mnohem přísnější úspory.
Řecko zvládne provést úsporná opatření a nezbytné reformy, prohlásil ministr financí Evangelos Venizelos. Reagoval tak na kritiku Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu. Podle nich řecká vláda nezvládá plnit kroky, ke kterým se zavázala. Schodek řeckého rozpočtu je tak o víc než procento vyšší, než předpokládá záchranný plán pro zadluženou zemi.
Itálie by si ze svých finančních problémů měla pomoci sama - vzkazují do Říma experti německé vlády. Ti si myslí, že nemá smysl podporovat oslabenou zemi ze záchranného fondu eurozóny. Píše to obvykle dobře informovaný německý server Spiegel.ONLINE.
Dluhová krize může postihnout i silné země eurozóny. Varuje před tím Mezinárodní měnový fond. Ve svém ekonomickém výhledu pro Evropu takový vývoj označuje ne snad za nejpravděpodobnější scénář, ale za jedno z možných rizik.
Česká republika by se dnes měla dozvědět, jak se bude podílet na pomoci Portugalsku. Na záchranu zadlužené země má být použit i fond, jehož součástí jsou všechny členské státy Evropské unie, tedy i Česko.
Evropská dluhová krize se začíná přelévat i do soukromého sektoru. Informuje o tom list Financial Times s tím, že je pro banky i podniky kvůli narůstající nervozitě na trhu čím dál tím těžší půjčit si potřebné peníze. Ty, které si zvládají půjčovat, pak platí stále vyšší úroky. I proto některé firmy odkládají pokusy udat na trzích své dluhopisy. Pod tlakem jsou přitom mimo jiné i společnosti ze Španělska a z Itálie, tedy zástupci zemí, které patří mezi největší členy Evropské unie a eurozóny.
Irsko může počítat se záchranným balíkem, který samo pomáhalo vytvořit. Irsku totiž nenadále výrazně stouply ceny, za které si může půjčovat na trhu peníze. Spekuluje se o tom, že by se mohlo dostat do podobné dluhové krize jako Řecko. Pro takový případ má Evropská unie připravené nástroje, jak pomoci.
7:15
|Ondřej Houska, Veronika Sedláčková, Eva Presová|Zprávy ze světa
Na ničem konkrétním se nedohodli zástupci sedmadvacítky na dnešním summitu v Bruselu. Jasné je pouze to, že má vzniknout mechanismus na záchranu předlužených zemí a k obraně eura proti opakování řecké krize. Jak toho dosáhnout ale politici ještě nevědí.
Země platící eurem možná po vzoru Německa zavedou institut takzvané dluhové brzdy. Prosadit by ji chtěl předseda skupiny ministrů financí eurozóny Jean-Claude Juncker.
Státní dluh České republiky se v loňském roce zvýšil o více než 178 miliard korun. Celkem tak dosáhl jednoho bilionu a 178 miliard korun. Údaje dnes zveřejnilo ministerstvo financí. Na každého obyvatele republiky včetně důchodců a dětí tak připadá dluh přes 112 tisíc korun. Většina obyvatel přitom vnímá rostoucí zadlužování státu jako přímou hrozbu pro svou vlastní životní úroveň.
Evropská komise schválila úsporný plán Řecka na ozdravení veřejných financí. Atény tak musí do roku 2012 stlačit deficit pod 3 procenta HDP. Loni přitom schodek řeckého rozpočtu činil 12, 7 procent. Země se tak dostala na pokraj státního bankrotu.
Evropská centrální banka dnes podrží svou klíčovou úrokovou sazbu na úrovni jednoho procenta. Shodla se na tom většina analytiků oslovených agenturou AFP. Podle nich by tento krok měl přispět k jistému zklidnění trhů.