Ropná pole ve velkém mění majitele, tradiční hráče střídají investoři z Číny
Na mapách majitelů ropných polí dochází k zemětřesení. Dosud tradiční a velcí hráči v těžbě ropy prodávají své majetky a ke zdrojům se dostávají noví lační investoři.
Francouzská společnost Total, která je třetím největším ropným koncernem v Evropě, chce prodat svá suchozemská ložiska v Nigérii. Mohl by tím získat 2,4 miliardy dolarů.
Podle Davida Trejbala z Patria Online se firma už několik let zbavuje aktivit, které nejsou ve středu jeho zájmu nebo nejsou perspektivní. Vyrovnává tak pokles svých akcií - ty od začátku roku odepsaly už 4,35 procenta své hodnoty.
Na mapách majitelů ropných polí dochází k zemětřesení. Tématu se na Radiožurnálu věnovala redaktorka Jitka Hanžlová
Ropné vrty v Nigérii se s těžbou 287 tisíc barelů denně podílí na celkové produkci Totalu z 12 procent. V žádné jiné zemi koncern tolik ropy netěží.
Podle agentury Bloomberg je Total blízko dosažení dohody s čínskou společností China Petroleum & Chemical Corp. (Sinopec). Firmě hrozí že brzy, asi během devíti let, vyčerpá své dosavadní ropné zásoby, a protože spotřeba čínského průmyslu zřejmě po pár měsících zaváhání bude opět růst, hledá další zdroje, kde se dá.
Africkým zemím v této strategii patří jedno z předních míst, jelikož mají slušný potenciál a jejich vlády se vůči čínským investorům nestaví zdaleka tak podezřívavě jako země v Evropě nebo v severní Americe.
Před časem Číňané koupili Addax Petroleum, a posílili tak své postavení v Nigérii, Kamerunu a v Gabonu.
Exxon se stahuje z polí v Íráku
Další chystaná změna se týká amerického ropného koncernu Exxon Mobil. Ten se chce stáhnout z obřího projektu těžby ropy v Iráku a svůj podíl v něm prodat. Vrcholí tím neshody mezi ním a vládou v Bagdádu o aktivity společnosti v autonomním Kurdistánu.
Spor se vede o to, s kým měl vlastně Exxon podepsat smlouvy. Kurdská oblast v Iráku má částečnou autonomii a získává příjmy z nalezišť ropy, která jsou na jejím území. Regionální vláda poskytla americké firmě lepší podmínky, než jaké nabízí centrální vláda v Bagdádu. Ta ale teď tvrdí, že organizování těžby ropy patří výhradně do její, tedy centrální pravomoci.
Menšinovým partnerem Exxonu na Západní Kurně-1 je koncern Royal Dutch Shell. Práva na využívání pole, jehož rezervy se odhadují na 8,7 miliardy barelů ropy, získaly firmy společně. Podle agentury Reuterst chce Bagdád nahradit Exxon společnostmi z Ruska nebo z Číny. Ovšem ruské firmy už údajně řekly, že na to nemají peníze, zato čínské ano.
Zajímavé je, že podobné dohody jako Exxon podepsaly s Kurdistánem i americký Chevron a francouzský Total.