Rekord obnovitelných zdrojů. Loni v Evropě vyrobily 43 procent elektřiny, Česko je pod unijním průměrem
Elektřina z obnovitelných zdrojů měla v loňském roce na celkově vyrobené elektřině v Evropě rekordní podíl 43 procent, uvedla meteorologická služba Evropské unie Copernicus. Kromě nových obnovitelných zdrojů k tomu napomohly povětrnostní podmínky, jako nadprůměrné srážky a průtoky řek, které zvýšily produkci vodních elektráren, či silné větry koncem roku. V roce 2022 byl podíl zelené elektřiny na celkové produkci 36 procent.
Za celý rok 2023 v Evropě spadlo o sedm procent více srážek oproti průměru a třetina evropského říčního systému dosáhla podle posouzení agentury povodňového stupně.
Výroba elektřiny z uhlí skončí za deset let, plánuje ministerstvo průmyslu v nové koncepci energetiky
Číst článek
Možnosti využití elektráren na říčních tocích se tak v řadě zemí zvýšily o jednotky až nižší desítky procent – podle dat služby Copernicus především ve Finsku, Portugalsku, Rakousku nebo Itálii.
V Česku zůstal potenciál produkce elektřiny na řekách podle unijního úřadu bez výrazné změny, stejně jako u fotovoltaické produkce. Mírně se zvýšil pouze potenciál výroby u větrných elektráren, a to o jednotky procent.
V jiných evropských zemích, především na Balkáně, však potenciál větrných elektráren meziročně narostl o zhruba pětinu, na západě Evropy pak o asi osm procent. Copernicus vývoj dává do souvislosti s větší mírou bouří nad kontinentem koncem podzimu a v zimě.
Česko je v produkci elektřiny z obnovitelných zdrojů v rámci Evropské unie pod průměrem, řekl tento měsíc spolumajitel společnosti Greenbuddies Aleš Spáčil, i když podíl obnovitelných zdrojů se v Česku zvýšil. Nyní podle něj činí přes 18 procent, v roce 2004 byl kolem 3,7 procenta.