Daňové rozvody v Řecku. Manželství se rozpadají kvůli zisku předkrizových dávek a daňových úlev
Podle aténského deníku Ta Nea stoupl počet rozvodů v dnešním Řecku za pár let o plných dvacet procent. Zároveň od roku 2014 klesl počet svateb z více než padesáti na šestnáct tisíc.
Berní úředníci i soudci ale novému trendu podle řeckých novin dobře rozumějí, interně používají termín "daňové rozvody". „Tento fenomén se objevil před desítkami let u romských párů. Měly hromadu dětí a dojili stát na sociálních dávkách, aniž by cokoli zaplatili na dani,“ říká účetní Dimitris Bokaris. „Dnes ale tutéž fintu využívají středostavovské rodiny s příjmem okolo 30 tisíc eur ročně. Z daňových rozvodů je trend dneška,“ dodává.
Cesta z nouze
Osm let drastického šetření seškrtalo příjmy Řeků v průměru o třicet procent. Četné páry tak přišly o kdysi štědré sociální dávky i peníze na zaplacení daní. Řecký zákon ale umožňuje rozvedeným lidem či manželům odloučeným od stolu a od lože, aby si dávky opět nárokovali. Mají také padesátiprocentní slevu na daních. To se jim hodí zejména vzhledem k astronomickému zdanění nemovitostí, které Řecku vnutili mezinárodní věřitelé.
Oddělené páry jsou rovněž chráněny před povinností odkrýt bankám stav svých účtů, píše Ta Nea. Rozvedení s příjmy do 20 tisíc eur ročně mají také nejrůznější úlevy a odpisy. Přitom sezdaní manželé se společným příjmem v přepočtu jen okolo pětadvaceti tisíc korun měsíčně na podobné benefity nedosáhnou. Tisíce rodin se tak dostávají do pasti a nemohou splatit ani drasticky rostoucí účty za topení.
Podle Bokarise je manželská odluka pragmatickým řešením těchto potíží. „Jakmile se zadlužená domácnost sebere, většinou máme manžele u soudu a žádost o odluku berou zpět,“ řekl závěrem deníku Ta Nea.