Průmyslová výroba v eurozóně i v celé EU v březnu klesla, informuje Eurostat
Průmyslová výroba v eurozóně i v Evropské unii v březnu klesla. Informoval o tom dnes evropský statistický úřad Eurostat. V eurozóně byl meziměsíční pokles o 0,3 procenta, v Evropské unii potom o 0,4 procenta. V únoru Eurostat přitom hlásil meziměsíční růst průmyslové produkce až o 0,8 procenta.
Meziročně průmyslová produkce v březnu v eurozóně klesla o 2,2 procenta a v celé Evropské unii pak o 1,9 procenta. Podle analytika Komerční banky Miroslava Frayera stojí za tím několik faktorů, především energetické odvětví.
„Kde jsme v březnu zaznamenali výrazný propad, který kompenzoval vysoký únorový nárůst i kvůli nepříznivému počasí. Na druhé straně i zpomalující ekonomická aktivita se může negativně promítnout do nižší poptávky po energiích. A do třetice, klesal i zájem o výrobky dlouhodobé spotřeby, což může naznačovat, že spotřebitelé v Evropě spíše šetří, než utrácejí,“ přiblížil na Rádiu Česko.
O posledních číslech průmyslové výroby v Evropě jsme na Rádiu Česko mluvili s analytikem Komerční banky Miroslavem Frayerem.
Připomněl, že v rámci průmyslové výroby se dařilo exportujícím odvětvím, ke kterým patří automobilový průmysl. „Ale tam táhly nahoru především asijské trhy. Pokud se však podíváme do Evropy, tady tak velký zájem o výrobky dlouhodobější spotřeby není,“ vysvětlil.
Statistické úřady v Evropě v úterý vydají rychlý odhad HDP za první čtvrtletí letošního roku. Podle Frayera se zatím odhady méně pesimistické.
„Dobrá čísla lze očekávat určitě například u Německa, ale pokud se podíváme na jižní státy, jako například Španělsko nebo Itálii, tak pravděpodobně tam zaznamenáme prohloubení propadu HDP a víceméně potvrzení recese v těchto zemích,“ přiblížil.
Právě jižní země unie budou podle něj převážet v odhadech HDP celé EU nad plusovými hodnotami ostatních evropských států. „A obávám se, že v Evropě zaznamenáme celkově opět minus. Což bude znamenat, že se evropské státy jako celek vrátily na začátku roku do technické recese,“ dodal.