Poslanci snad budou v pátek hlasovat o rozpočtu
Ani dva dny jednání Poslanecké sněmovny nestačily, aby její členové došli k prvnímu hlasování o státním rozpočtu na příští rok. Po mnohahodinových debatách zatím poslanci nerozhodli ani o základních parametrech návrhu ministerstva financí, který počítá s deficitem necelých 163 miliard korun, přestože drtivá většina deklaruje návrhu podporu. Hlasovat by měli poslanci snad v pátek.
V prvním čtení se hlasuje právě jen o celkových výdajích, příjmech a deficitu státního rozpočtu. V dalších čteních je potom možné dělat ještě některé přesuny peněz uvnitř jednotlivých kapitol a také mezi nimi.
Tuto snahu o přesuny už některé politické strany avizovaly. Zastáncem těchto návrhů ale není Michal Doktor z ODS, který je pro realistickou politiku, pro podávání návrhů, které mají naději na úspěch.
"V takto naladěné Poslanecké sněmovně ale nemá téměř nic naději, aby bylo přijato. A to, co má naději, je spíš rozpočtovou hrozbou, nežli něčím, co by mohlo prospět rozpočtu nebo ekonomice," vysvětlil poslanec Doktor.
Jak Radiožurnálu potvrdil místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka, v dalších čteních se sociální demokraté budou snažit o některé přesuny peněz mezi jednotlivými kapitolami rozpočtu.
"Největší částka by šla na to, aby se nesnižovaly platů zaměstnanců veřejného sektoru, zejména učitelům policistům, hasičům a dalším. Zbylé částky by šly na dorovnání dotací poskytovatelům sociálních služeb a na dorovnání přímých plateb zemědělcům," vypočítává poslanec Sobotka.
Celkový schodek to ale podle něj neovlivní: "Jsou to celkem tři priority v rozsahu jedenáct a půl miliardy korun dohromady, což představuje jedno procento výdajů rozpočtu."
S čím ve druhém čtení přijde KDU-ČSL, Radiožurnálu řekl místopředseda lidovců Jiří Carbol.
"Budeme předkládat pozměňovací návrhy, které zajistí dostatek financí na sociální služby, na zachování mateřského příspěvku ve stávající výši a zajistí zemědělcům dorovnání plateb z vlastních zdrojů do sta procent podle přístupové smlouvy s Evropskou unií."
"Možná budou nějaké drobné návrhy týkající se krajských hygienických stanic a veřejného zdraví," varoval ještě poslanec Carbol.
Podporu rozpočtu v prvním čtení potvrdil i pověřený předseda Strany zelených Ondřej Liška, přestože s jeho strukturou není vůbec spokojený.
"Z tohoto rozpočtu ,kape beton' a není zdaleka protikrizový a zaměřený na budoucnost, naopak navyšuje prostředky do oblastí, kde se nehorázně plýtvá, a šetří tam, kde už teď není na čem šetřit, jako například ve školství a vědě."
"Přesto si myslíme, že to lze ve druhém čtení napravit. Proto chceme, aby se urychleně toto projednávání dokončilo a mohli jsme přikročit ke druhému čtení," žádá poslanec Liška.
Přestavitelé strany TOP 09 také v Poslanecké sněmovně vyslovili podporu návrhu. Jen podle poslanců KSČM by se měl návrh státního rozpočtu na příští rok vrátit ministerstvu financí k přepracování.