Pokuta pro Google může vést k obchodní válce mezi Evropou a Spojenými státy
Evropská komise potrestala americkou internetovou firmu Google za zneužití dominantního postavení na trhu rekordní pokutou, která v přepočtu přesáhne 63 miliard korun. Komentátoři mnoha deníků rozhodnutí vítají, protože - jak píšou - Google má coby hlavní internetový vyhledávač nespravedlivou výhodu a zneužívá svého dominantního postavení na trhu. Jiným ale čelní střet s americkou firmou dělá starosti.
Španělský deník La Vanguardia oceňuje, že se Evropská komise rozhodla razantně podpořit volnou soutěž. A také si asi řekla, že uzrál čas pro demonstraci síly. „Pokuta je pokusem o evropskou morální ofenzivu. Unie se po šoku z brexitu a tváří v tvář zjevnému nepřátelství Vladimira Putina i Donalda Trumpa rozhodla jednat. Ovšem prezident Trump si v takových konfrontacích libuje. Bude zajímavé sledovat, zda se do sporu vloží jako vyjednavač, nebo zda situaci vyhrotí hněvivými útoky na adresu Evropské unie. Možná dokonce sáhne k hospodářským protiopatřením. Jaksi přitom přehlédne, že pro Google ani takto astronomická pokuta nepředstavuje problém," píše La Vanguardia.
Komentátor nizozemského deníku De Volkskrant se obává, že pokuta přišla ve špatnou dobu. Donald Trump ji může považovat za provokaci a výsledkem bude velký střet unie a Spojených států. „Napětí mezi oběma obchodními bloky roste, ekonomický nacionalismus je na vzestupu a volnému obchodu se naopak nedaří. Ačkoli smyslem pokuty je něco úplně jiného, prezident Trump si nejspíš pokutu vyloží jako spiknutí proti Americe," píše nizozemský deník. „Nezapomínejme, že šéf Bílého domu vděčí za své zvolení tomu, že dokázal voličům vnutit svou představu Spojených států jako nevinné oběti nečestných ekonomických triků zbytku planety," připomíná De Volkskrant.
Není v tom antiamerikanismus
Italský deník Il Sole 24 Ore naopak nevěří, že by šlo o pokus unie soupeřit se Spojenými státy. „Mnohem pravděpodobnější je představa, že máme co do činění se střetem úřednické mentality s digitálními strukturami. Aktivita Evropské unie namířená proti platformám jako Facebook, Google, Apple, Amazon a Microsoft je v poslední době zřejmá. „Není v tom třeba hledat žádný antiamerikanismus," píše italský deník.
Evropa podle něj stojí a padá s ochranou soukromí a sociálního státu, a tím i s bojem proti fiskální nespravedlnosti a kartelové politice. Volná soutěž je zásadní součástí evropského konstruktu a představuje analogii k volnému pohybu osob. Tyto principy se teď střetly s platformami, které se s rostoucím úspěchem mění v bezohledné monopoly. „Oněch pět digitálních internetových obrů se nedostalo do konfliktu s Evropskou unií proto, že by byly americké, ale proto, že jsou digitální," zdůrazňuje Il Sole 24 Ore.
Monstrum Google
Švýcarský deník Tages-Anzeiger s neskrývaným uspokojením píše, že Evropa se konečně postavila na stranu spotřebitelů. „O takové Evropě mluví francouzský prezident Emmanuel Macron. Je to Evropa, která chrání své občany," píše deník. Evropská unie podle něj ukázala, že je schopna vytvářet přidanou hodnotu. Google je naproti tomu monstrum, které se snaží rozšířit svůj vliv do všech oblastí lidského života. V samotné velikosti by problém nebyl, ani v tom, že je internet tak silný a inovativní. Problém začíná tam, kde firma využívá své síly proti ostatním. Menší hráče poráží s pomocí svých tajných algoritmů.
Obří pokuta pro Google. Brusel chce za zneužívání dominantního postavení 2,42 miliardy eur
Číst článek
Možná budeme brzy všichni jezdit v „googleautomobilech", dívat se na svět „googlebrýlemi" a zatápět doma s pomocí googlu. Pokud je to ale pravda, je velmi dobře, aby nám někdo - jako v tomto případě dánská eurokomisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová - připomněl, že dominantní postavení na trhu s sebou nese také odpovídající míru zodpovědnosti.
„Spojené státy jako by se firmy Google trochu bály. Ještěže má Evropa daleko přísnější pravidla proti zneužití tržní síly," konstatuje Tages-Anzeiger. Orgány jednotlivých zemí pro hospodářskou soutěž by se sotva odvážily opřít do takto mocné skupiny. Je dobře, že to za ně udělala Evropská komise, uzavírá švýcarský list.