OECD předpovídá v příštím roce zpomalení světové ekonomiky
Svět čeká v příštím roce zpomalení ekonomického růstu. Předpovídá to Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj. Z letošního tempa 4,6 procenta zpomalí růst příští rok na 4,2 procenta hrubého domácího produktu.
Propad čeká všechny země, zejména ale Spojené státy. Pro Českou republiku OECD v příštím roce předpokládá také pomalejší zrychlení růstu na 2,8 procenta a další rok na 3,2 procenta.
Jak se bude vyvíjet ekonomika nejen v Česku, ale i v dalších zemích střední, východní a jižní Evropy, dnes zveřejnil také Vídeňský institut pro mezinárodní hospodářská srovnání.
Petr Havlík z Vídeňského institutu pro mezinárodní hospodářská srovnání ve Světě o druhé Rádia Česko
Ten ve své aktualizované prognóze pro léta 2010 až 2012 v průměru očekává určité zrychlení růstu, řekl Rádiu Česko Petr Havlík, autor zprávy a zástupce ředitele institutu.
„Ale samozřejmě tady jsou rozdíly mezi těmi jednotlivými zeměmi, které jako v minulosti, tak i v budoucnu budou růst různými tempy. Ale v celku očekáváme pomalé zrychlení růstu v příštích dvou letech, ale ta tempa růstu nebudou žádná moc vysoká. Rozhodně budu nižší, než byla v období do roku 2008 před krizí.“
Německá ekonomika ve velmi dobré formě
Nové členské země Evropské unie podle Havlíka v průměru po mnoha letech porostou v letošním roce pomaleji než průměr západní Evropy.
„Průměr západní Evropy je ale samozřejmě tažen hlavně Německem. Německá ekonomika je ve velmi dobré formě a očekává se růst vyšší než tři procenta. Země střední a východní Evropy tak vysokého tempa růstu nedosáhnou, možná s výjimkou Polska. A navíc ten průměr se tlačí dolů negativním růstem HDP v Rumunsku,“ upozornil Havlík.
Pokud jde o Českou republiku, Vídeňský institut pro mezinárodní hospodářská srovnání očekává o něco nižší míry růstu než prognóza OECD.
„Konkrétně počítáme s tím, že v příštím roce se růst zrychlí na přibližně 2,5 procenta a v roce 2012 na 3,5 procenta.“
„Samozřejmě vývoz všeobecně a vývoz konkrétně do Německa, ale i Rakouska bude stále hrát velmi důležitou roli, to je hlavní motor hospodářského růstu ve střední a východní Evropě vzhledem k tomu, že domácí poptávka, ať už je to spotřeba nebo investice, je stále ještě velmi slabá,“ dodal Petr Havlík.