Inflace v Česku během června zpomalila na 2 procenta. Přispělo k tomu i zlevnění potravin

Meziroční inflace v Česku v červnu zpomalila na dvě procenta, v květnu spotřebitelské ceny rostly o 2,6 procenta. Červnový vývoj ovlivnil zejména nižší růst cen pohonných hmot a zlevnění dovolených a potravin. V meziměsíčním srovnání ceny klesly o 0,3 procenta. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu zveřejněných ve středu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peníze

Inflace v Česku během června zpomalila na 2 procenta (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Spotřebitelské ceny v červnu oslabily svůj meziroční růst na dvě procenta. Tento vývoj byl ovlivněn zmírněním cenového růstu ve většině oddílů spotřebního koše. V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje ceny meziročně klesly, a to zhruba o čtyři procenta,“ uvedla Pavla Šedivá, vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen statistického úřadu.

Nezaměstnanost zůstala v červnu stejná. Pracovních míst je méně než uchazečů

Číst článek

Analytici původně očekávali, že se meziroční růst cen udrží kolem květnové úrovně 2,6 procenta, případně zpomalí na 2,4 procenta.

Ceny zboží ve sledovaném měsíci úhrnem podle statistiků meziročně vzrostly o 0,2 procenta a ceny služeb o 4,9 procenta. Na růst cenové hladiny měly nadále největší vliv ceny za bydlení, zejména díky cenám v dopravě a rekreaci a kultuře ale tento meziroční růst zpomalil.

Zlevnilo mléko i drůbeží maso

Podle statistiků zmírnilo zdražování pohonných hmot a olejů, které byly v červnu meziročně dražší o 6,1 procenta, zatímco v květnu o 10,8 procenta. „V oddíle rekreace a kultura přešly ceny dovolených s komplexními službami z květnového růstu o 8,4 procenta v pokles o 0,1 procenta v červnu v důsledku nástupu cen pobytů v sezonních destinacích,“ doplnili statistici.

Snižování celkové cenové hladiny ovlivnily i ceny potravin a nealkoholických nápojů. Proti loňskému červnu o pětinu zlevnily mouka, vejce a cukr, o zhruba 12 procent bylo levnější drůbeží maso a o necelých 15 procent polotučné trvanlivé mléko.

26:40

Ekonomka Švihlíková: Vysoké ceny energií škrtí český průmysl. Klíčové je udržet výrobní kapacitu

Číst článek

V oblasti bydlení zdražilo o sedm procent nájemné, o 10,9 procenta vodné a o 13,4 procenta stočné. Cena elektřiny se zvýšila o 10,6 procenta a tepla a teplé vody o 4,7 procenta. Meziročně ale klesly ceny zemního plynu a tuhých paliv, a to o 7,9 procenta a o 3,8 procenta.

Meziročně více se platilo také za stravovací služby, o 7,4 procenta, a ubytovací služby, o 8,1 procenta. Zdražily rovněž lihoviny, pivo a tabákové výrobky. Víno bylo meziročně o necelá tři procenta levnější.

Český statistický úřad ve středu zveřejnil také informace o květnovém vývoji cen v zahraničním obchodu. „V květnu byly ceny zahraničního obchodu se zbožím značně ovlivněny vývojem kurzu koruny. Vůči euru a dolaru koruna meziměsíčně posílila, meziročně oslabila,“ podotkl Vladimír Klimeš, vedoucí oddělení statistiky cen průmyslu a zahraničního obchodu statistického úřadu.

Meziměsíčně se ceny vývozu snížily o 1,3 procenta a ceny dovozu o 1,4 procenta. Meziročně se ceny zvýšily, ve vývozu o 3,3 procenta a v dovozu o 2,7 procenta.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme