Čistý zisk skupiny ČEZ za první pololetí je 33,6 miliardy korun. Meziročně stoupl o 32 miliard korun
Energetická skupina ČEZ měla za první pololetí čistý zisk 33,6 miliardy korun, meziročně o 32 miliard korun vyšší. Provozní výnosy vzrostly o 21 procent na 130,5 miliardy korun. Provozní zisk před odpisy (EBITDA) stoupl meziročně o 27,7 miliardy Kč na 59,3 miliardy Kč a podle skupiny byl ovlivněn mimo jiné enormním růstem cen komodit na velkoobchodních trzích. Skupina o tom informovala v pondělí v tiskové zprávě.
Růst čistého zisku byl podle společnosti kromě provozních vlivů způsoben také loňskou ztrátou 11,6 miliardy korun související s opravnými položkami k majetku. ČEZ nyní očekává celoroční čistý zisk pro letošní rok mezi 60 a 65 miliardami korun.
ČEZ odchází z Turecka. Chce se zaměřit na obnovitelné zdroje a dekarbonizovat portfolio
Číst článek
„Aktuální predikce celoročního zisku indikuje rekordní dividendu pro akcionáře. V případě stanovení dividendy na horní hranici intervalu platné dividendové politiky, by mezi akcionáře bylo rozděleno 48 až 52 miliard Kč,“ uvedl předseda představenstva a ředitel ČEZ Daniel Beneš.
„Pro majoritního akcionáře Českou republiku by to znamenalo příjem 34 až 36 miliard Kč,“ doplnil Beneš.
Výroba elektřiny z obnovitelných a jaderných zdrojů v prvním pololetí meziročně stoupla o jedno procento na 16,8 TWh.
Naopak výroba z uhelných a paroplynových zdrojů klesla o šest procent na deset TWh kvůli nižší výrobě v elektrárně Počerady.
ČEZ má 150 miliard zisk z minulých let. Použijme je na pomoc s cenami energií, žádá Havlíček
Číst článek
Spotřeba elektřiny na distribučním území společnosti ČEZ Distribuce meziročně klesla o čtyři procenta, pokud se klimaticky a kalendářně přepočte, pak o dvě procenta.
Velké podniky spotřebovaly o dvě procenta elektřiny méně, domácnosti pak o 11 procent méně. Vliv na to měly především nadprůměrné teploty v letošním prvním pololetí.
Loni v prvním pololetí také lidé kvůli epidemii covidu častěji pracovali z domova.
ČEZ je největší česká energetická firma. Jejím většinovým akcionářem je stát, který prostřednictvím ministerstva financí drží zhruba 70 procent akcií.