Ekonomické zájmy Evropy nejsou na Ukrajině v ohrožení
Vliv Ruska na Ukrajině sílí. Vůdce opozice Viktor Janukovyč se totiž podle předběžných výsledků stal vítězem prvního kola ukrajinských prezidentských voleb. Nedostal ale potřebný počet hlasů na přímou volbu a strategicky významnou zemi mezi Evropskou unií a Ruskem tak čeká kolo druhé. V tom se prorusky laděný Janukovyč utká s nynější premiérkou Julií Tymošenkovou, která se ve své politice orientuje na Brusel a Washington.
Janukovyčovo zmiňované vítězství v prvním kole voleb ale nelze podle výkonného ředitele Komory pro hospodářské styky se Společenstvím nezávislých států Františka Masopusta považovat za prohru Evropy, respektive evropských obchodních zájmů na Ukrajině.
"I kdyby Janukovyč vyhrál v druhém kole, neznamená to pro obchodní zájmy Evropy žádnou dramatickou změnu," řekl Rádiu Česko Masopust.
Vliv Ruska na Ukrajině sílí. Ptáme se ředitele Komory pro hospodářské styky se Společenstvím nezávislých států Františka Masopusta.
Podle něj je ale více pragmatickou osobností Tymošenková. "Janukovyč je spíše politickým prezidentem. Z tohoto pohledu by se mohlo zdát pro ekonomiku Ukrajiny prospěšnější vítězství Tymošenkové. V zásadě je ale nastartován nový model spolupráce mezi Ukrajinou a evropskými firmami a je nepravděpodobné, že by jakýkoli ukrajinský prezident tento status měnil," myslí si Masopust.
Otázkou zůstává, nakolik by tento předpoklad změnil scénář, o kterém spekuluje Wall Street Journal, že Ukrajině hrozí bankrot. Před tím ji údajně zachrání Moskva a tím si zemi zaváže.
"Ekonomická situace Ukrajiny je opravdu vážná a nový prezident bude muset zemi stabilizovat. Dá se tedy očekávat, že dojde k parlamentním volbám, které by mohly zemi stabilizovat a více zdůvěryhodnit na mezinárodním poli," domnívá se výkonný ředitel Komory pro hospodářské styky se Společenstvím nezávislých států, přičemž zmiňovaný scénář odmítá.
Podle Masopusta navíc nyní není nejpříhodnější období pro uzavírání velkých obchodních transakcí mezi Ukrajinou a firemními subjekty.